• 7 Nisan 2014 Pazartesi 02:00
  • |
  • 7 Nisan 2014 Pazartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Sonrası yok mu?

Paylaş

Mancini taktisyen değildir diyenlere, ilk yarı cevaptır! Fenerbahçe'nin iki kanat bekinin bıraktığı alanlara, topun yönünü hızlı çevirip hücum oyuncularını doğru koşularla yer değiştirterek çok iyi sarktılar. Orta sahada yaptıkları yakın markaj (ve biraz da bilinçli olarak sertlik dozunu artırılmış) sayesinde topu hem çabuk kazandılar, nefes aldırmadılar, hem de hızlı servis yaptıkları için Fenerbahçeli futbolcuların yerleşim hatasına zorladılar, savunamaz hale getirdiler. Elbette orta sahadaki yakın markaja doğru yerleşimi de eklemeli. Bunun sonucunda geliyorum diyen bir gol attılar ve derbiye rahat gelen sarı lacivertli futbolcuları karta açık hale getirdiler. Net söylüyorum, Fenerbahçe'nin ilk yarıyı 1-0 yenik ve sadece bir kırmızı kartla kapaması, şansıydı.

Emre dün neden oynadı? Bu tip maçların atmosferini Salih kaldıramaz diye. Peki Emre kaldırabildi mi? Melo tahrik etti denecektir. Ee zaten tahrik olmaması ve oyunu soğutabilmesi için sahadaydı. Salihsiz orta sahanın en büyük eksiği buydu.

Dakika 15'de sarı kartlı Gökhan Gönül'ün kanadında oynayan Sneijder'e Galatasaray yedek kulübesinden, ona karşı bire bir oynaması yönünde direktif geldi. Aslında bu doğru, anlaşılabilir, akıllıca, ama bir o kadar Galatasaray'ın skoru artırmasını engelleyen anlayıştı. Golü atan sarı kırmızılı futbolcular, maç içinde başka bir hesap peşinde koşmaya başladı. Yerde aldığı darbenin acısıyla kıvranırken, Fenerbahçe'nin kaptanına ikinci sarının çıkmasıyla Melo'nun yerden şen kalkıp dili dışarıda, Emre'ye çıkış yolunu gösteren hareketi, bu ikinci maçın tabelasıdır. Galatasaray'ın, rakibi 10 kişi oynarken etkisizleşmesi, sakin kalıp ikinci golü böyle bulma isteğinin yanı sıra; bu anlayışın getirdiği rehavettendir.

Derbilerin favorisi olmaz bildik bir klişedir.  Ancak o laf, bu maçı anlatmaz. Sadece derbi değil, futbol laubaliliği kaldırmaz. Bu, daha açıklayıcı. Galatasaray iyi başladığı maçta laubaliliğe bağlamasa, hocasının geçen hafta telaffuz ettiği gol adedini zorlanmadan tabelaya asar; Fenerbahçe bu maça bu kadar laubali hazırlanmamış olsa ne on kişi kalır, ne de kaldığı halde bulduğu fırsatları harcardı.

Galatasaray sonrası yokmuş gibi oynadığı maçı hak ederek kazandı. Fenerbahçe, ancak bu laubaliliği diğer derbiye taşımazsa şampiyonluğunu erken ilan edebilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

O da izledi

5.12.2021

Engin Verel

Yedek kulübesi!

6.12.2021

Alen Markaryan

Teslimiyetçilik

7.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Kazanma sanatı ve muhteşem ikili!

5.12.2021