• 04 Kasım 2015 Çarşamba 01:27
  • |
  • 04 Kasım 2015 Çarşamba 01:27

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Son yirmi

Paylaş

Galatasaray’ın taktiği belliydi. İlk dakikalarda geri düşme, sonra herşey olur. Kendi alanına yerleşti. Öndeki oyuncular önde bastı. Podolski ve Sabri ön alanda markajcılarını içeri yönlendirdi. Orta saha kalabalığında kanatlarda bire bir kalmamaya özen gösterdiler.

Gerçi sağ kanatta Denayer ve Sabri’li formül ilk yirmi dakika pek de işe yaradı denemez. Denayer yanlış pozisyon alarak epeyce şans verdi. Benficalı oyuncular geçmişteki dinamik oyunlarının gerisindeydi. Aslında onlar da Galatasaray’ın aksine, golü erken bulalım bu sefer kaybetmeyiz diyerek başladı. Yüklendiler. Ancak oyun yirmi dakika sonunda dengelendiğinde beraberlik yeter havasıyla oynamaya başladılar.

Onların bu hali, Galatasaray ilk yarı hücumu biraz daha fazla düşünemez miydi sorusunu akıllara getirmedi değil. Gereğinden fazla tedbirliydik. Defansta yeterli, hücumda eksik.

İlk yarı ortalarında sağ kanatta başlayan Sabri’yi sağdan sola çekmek gibi fantezilerle ikinci devre başında uğraşırken duran topta doğru pozisyon alamadığımız için gol yedik.

Oysa golden hemen sonra verdiğimiz cevap gösterdi ki, hücumu düşünsek Benfica’yı şaşırtabilirdik.

Son yirmideki değişikliklerin en az birini yaparak ikinci devreye başlamalıydık.

Podolski’nin marka vuruşu ile beraberliği yakalarken oyuncunun sağ kantta oynamasına karşın, golü attığı bölgenin sol çapraz olduğunu da kaçırmamak gerek. Alman golcü solda oynar!

On bir oyuncu ceza sahasındayken kornerden gol yiyorsan rakibin yeteneğine saygı duymalı, ama iki golde de Chedjou’nun bireysel hatası vardı.

Hamza Hoca’nın önce skoru tutarak başlayıp kadroyu önlem alarak kurmasınıı saygı ile karşılarım. Ancak bu maçın ideal on biri son yirmideki takımdı. Son yirmideki oyun felsefesini 46’dan itibaren oynasak da olurdu!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021