• 20 Ekim 2013 Pazar 02:00
  • |
  • 20 Ekim 2013 Pazar 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Sniper...

Paylaş

Akhisar deplasmanında Burak solda oynatılmıştı. Performansı eleştiri aldı. Dün gece Karabükspor karısında bu kez Ceyhun asıl mevkisinin dışında, sağ içte oynadı. O da parlak bir performans sergilemedi. Artısı defansif pozisyonunu doğru alması ve buna sadakatiydi. Mancini’yi  milli maç arasındaki antrenmanlarda bu yanı etkilemiş olmalı. Hücumda o bölgenin gerektirdiği topu yönlendirme, adam eksiltme ve tempo artırma özelliği olmadığı için eksik kaldı. 
Elbette günümüzde futbolcular saha içerisinde birden fazla pozisyonda oynama esnekliğine sahip olmalı. Fakat bir gerçeği unutmamak gerek, futbolcunun da yüzde yüzünü verdiği asıl mevkisi var ve siz onu bu mevkinin dışına çıkardığınızda verimini düşürüyorsunuz. Futbolcunun performansı düştüğü gibi takım da hücum ederken kekeliyor adeta! 
Mancini üç maçta şunu net gösterdi. Galatasaray’ın takım boyunu kısa tutup futbolcularının disiplinli bir şekilde bundan ödün vermeden oynamasını istiyor. Karabükspor eksik kaldığında bile oyuncu değişikliği ile formatı değiştirmemesi bunun göstergesi. Mancini sonrası Galatasaray’da iyi olan dün de takım boyu ve futbolcuların pozisyon sadakatiydi. Bu kademeli ve boşluk vermeyen anlayış, Karabükspor’u bazı pozisyonlarda geriye dönmek ya da yan pas yapmak zorunda bıraktı. Fakat sorun şu ki Türkiye’de İstanbul’a gelen takımlar bu durumdan pek de şikayetçi olmuyor. O zaman bunu değiştirmek için Galatasaraylı futbolcuların temposunu artırması şart. Fatih Terim döneminde yapılan rakibe önde baskı ve hücum ederken daha saldırgan oyun olmadığında rakip on kişi kalsa bile oyuna ortak olabiliyor. 
Sneijder geldiğinden bu yana geçen sezonki Orduspor karşılaşmasından sonra bireysel yeteneklerini bariz gösterdiği ikinci maçını oynadı. Galatasaray defans iyi yapmaya başladıkça daha rahat maç kazanabilir. Şu anda o seviyeye gelene kadar oyuncularının bireysel yeteneklerine daha fazla ihtiyaç duyacakmış gibi görünüyor. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021