• 26 Ocak 2015 Pazartesi 02:00
  • |
  • 26 Ocak 2015 Pazartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Sneijder’e uyunca!

Paylaş

Galatasaray on biri haftaiçi oynadıkları kupa maçında ortaya çıkan eksiklere vurulmuş neşterdi. Sakatlıktan dönen Koray Günter stopere, Melo orta alanda kendi yerine, dar alanda etksiz kalan Olcan Adın’ın yerine Emre Çolak monte edilmişti. Takımın topu yönlendirmesi ve rakip ataklardaki kesiciliği, kupa maçına kıyasla çok daha iyiydi.

Hücumda hızlı oynayarak rakibin defans bloğundaki oyuncu eksikliklerinden doğabilecek arızaları da ortaya çıkardılar.
Erken gelen golle oyun hakimiyetini perçinlediler, aktif dinlenmeye geçtikleri dakikalarda Bruma ile attıkları golle rakibin gardını düşürdüler.

İlk yarı Umut Bulut’tan sonra en çok sprinti atan Burma’nın golü bulması, çabasının karşılığıydı.
Emre Çolak topu ayağında fazla tutmadan oynadığında çok daha etkili olacağını aklından hiç çıkarmamalı. Topla mesaisini fazla tutup kaptırdığı bir toptan sonra tribünlerden gelen tepkilere benzer uyarıyı yapan takım arkadaşlarına Sneijder’in set çekmesi, onun sonraki dakikalarda moralinin çökmemesi için değerliydi. Sneijder’in bu hareketi maçın açılış golündeki ince vuruşundan bile değerliydi.

Farklı sebeplerle kadroda olmayan stoperlerinin yerine, asıl pozisyonu sağ bek olan Orhan Ovacıklı’yı sağ stoper, orta saha merkezinde oynayan Sylveste’yi sol stoper çıkarmak durumunda kalan Çaykur Rizespor için sorulması gereken, “Öyleyse üç gün önce Sezer Özmen niye takımdan gitti” olmalı.

İkinci yarı Çaykur Rizespor soyunma odasından farklı bir strateji ile döndü. İlk yarı Galatasaray’a bıraktığı topu hakimiyetine alma niyetinde olduğunu gösterdi. İkinci yarının başından itibaren son çeyrek dilime girilirken topla oynama oranları %52’ydi ki, ilk yarı %37 oranında topa sahip olmuşlardı. Bu onları biraz daha üstün gösterdi. Pozisyonlar da buldular, fakat bu dakikalarda Muslera’nın kurtarıları yerindeydi.

Galatasaray’da iyi oynayan futbolcu sayısı fazlaydı, ama en iyisi Sneijder’di. Burak Yılmaz’ın hücum hattında sağladığı hareketliliği sağladı takımına. Paslarıyla hem oyunu yönlendirdi hem de takım arkadaşlarını oyuna soktu. Ona ayak uydurmaya devam etmeli…
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Derbide iki top yapılmaz mı?

26.10.2021

Engin Verel

Hataların derbisi

26.10.2021

Alen Markaryan

Arka direk Larin

26.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021