• 1 Ekim 2015 Perşembe 02:00
  • |
  • 30 Eylül 2015 Çarşamba 22:49

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Skoru çağırmak...

Paylaş

Astana’yı oyunu kendi yarı sahasında kabullenip kontra oynayacak diye bekleyenlerin yanıldığı bir başlangıçtı. Astana topa hakim olup geniş alanda oynamayı denedi. Kendi evinde oynadığını hissettirmek istedi. Galatasaray bu bölümde topun arkasında iyi kaldığını söylemeli. Gücü belli rakibi karşısında bu duruşu ile ilk 15 dakikada üç şut denedi (ki ikisi ceza sahası dışından). Bu ataklar olgun atak olmaktan çok, kontrada yakalanmış şanslardı.

Oyunun ilk 15 dakikası gösterdi ki, şut imkanı bulmakta zorlanmayacağı maçta Galatasaray topa hükmedip oynarsa tabelayı değiştirebilir.

Bu talimat dakika 27’de Hamza Hamzaoğlu’ndan geldi. 15 ile 27 arasında defansta kalmayı abarttığımız için rakip cılız da olsa üç şut denemesi yapmıştı.

Pas ile rakip alana yerleşmesini istedi oyuncularından.

Galatasaraylı oyuncular topu rakibe bırakmadan oynamaya başladıkları andan itibaren dördüncü dakikada golü buldular (31 dk).

Aslında tam Burak Yılmazlık maçtı. Rakip oldukça fazla boş alan bıraktı. Şöyle de denebilir. Galatasaray Burak ile oynamaya alıştığı şekilde defans arkasına koşulara pas oyununu fazla oynadı. Oysa etkili olduğu her atak bol paslı oyundu (elbette hızlı olduklarında).

Devrenin önde kapatılması Astana’yı daha gergin olmaya itebilirdi. Fakat ikinci devrenin başlangıcında böyle gözükmeyen Kazaklar, 53’üncü dakikada Hakan Balta’nın kaptırdığı topla buldukları pozisyon sonrasında cesaretlendikleri gözlemlendi.

Bu dakikadan itibaren Sarı-Kırmızılı’lar yine fazlasıyla kontra atak takımına dönüştü. Oysa Şampiyonlar Ligi’ndeki bu seviye takımlara karşı (ki, fazla bulunmuyor) Galatasaray iki farkı bulana kadar kendi oyununu ısrarla kabul ettirmeyi denemeli. Tek fark rakibi diri tutuyor. Topa hakim olduklarında olumlu görüntü veren Galatasaray’ın maçtaki eleştirilecek yönü buydu.

Topun arkasına geçip oynayınca topu rakip alana pasla değil, uzun pas ve dripling ile çıkmayı getiriyor. Uzun pas çok fazla top kaybına, çalım fiziksel mücadeleye ve dolayısıyla yorulmaya neden oluyor. Galatasaray takım olarak bu nedenle çok baskı yedi. Adeta skoru çağırdılar. Topa hükmettikleri dakikada galibiyeti getirecek golü bulmalarına rağmen kazanamadılar.

Galatasaray bu Astana’ya İstanbul’da 5 atar!.. Ancak aynı Astana’ya gruptaki rakipler puan kaybeder mi?

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021