• 5 Aralık 2015 Cumartesi 01:00
  • |
  • 5 Aralık 2015 Cumartesi 01:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Skor iyi hız eksik

Paylaş

Bu maçın önemli mesajı vardı. Birincisi Mustafa Hoca maceraya girmeyeceğini Kasımpaşa maçından sonra bir kez daha gösterdi. Hamza Hoca'nın oynattığı kadroyu büyük değişiklikler yapmadan iki maçta da sahaya sürdü. Özellikle hücum hattını bozmadı. Kasımpaşa maçında orta sahada Emre Çolak oynamıştı, Bursa karşısında da bu mevkide Rodriquez’e görev verdi. Kasımpaşa maçında Hakan’ı sol bek oynatmıştı, bunu uygulamaya devam etti.

Buradan çıkartmamız gereken sonuç şu; Mustafa Denizli ya bir önceki hocanın kararlarının hepsinin doğru olduğunu düşünüyordu ve ufak tefek rötuşlar dışında aynı kadroya devam etti. Ya da herkese elindeki çıkabilecek en ideal onbirin bir oyuncu farkıyla bu olduğunu anlattı.

Aslında Mustafa Hoca gelene kadarki sürede de Galatasaray'da kadro zafiyetinin olduğu ortadaydı. Yani Kasımpaşa ve Bursa maçlarında bunun sonuçlardan bağımsız bir gerçek olduğu artık biliniyor. Mustafa Denizli imkansızı başaran bir teknik direktördür. Ancak 'zor görev' denmesinin sebebi de işte tam da budur.

Bursa maçında özgüveni eksilen Galatasaray'ın en büyük eksiği olarak göze çarpan şuydu; savunmadan hücuma, hücumdan savunmaya geçişlerinde çok yavaş bir takım. Bu şu demek Galatasaray'ın top rakipteyken, topu kazanıp hızla rakip kaleye gittiği atak sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Dikine oynayan takımlarının hepsinin başarılı olduğunu bildiğimiz bu ligde, yavaş kalırsanız puanı almak o kadar zorlaşır. Günümüz futbolunun temel kriteri hızlı olmak. Galatasaray'ın elindeki kadronun da bu hızlı oyunu oynamaya yeterli olmadığını gördük.

Galatasaray ilk golden sonra yaptığı atakların büyük çoğunluğunu Bursaspor'un riskli oynaması sayesinde başardı. 3-0'lık tabelaya rağmen Galatasaray'ın değiştirmesi gereken, 0-0'ken aynı hızlı oyunu oynayabilmek olmalı.

Burak Yılmaz'ın attığı gol de tam bir santrfor golüydü. Sneijder'in pası iyi ama alışı, dönüşü, vuruşu harikaydı. Bu gol Burak Yılmaz'ı geri getirebilir!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

21 Haziran 2021 Pazartesi

Güneş'e yazar!..

17 Haziran 2021 Perşembe

Hayaller ve gerçekler

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"Hakimiyet" gecikince

20.09.2021

Engin Verel

Bilindik hikaye

20.09.2021

Alen Markaryan

3 Diazem hapı 2 serinletici

22.09.2021

Kenan Karcı

Şeytani Düzen ve Cebelitarıkspor!

9.09.2021

Mustafa Sapmaz

Günlük performans

5.09.2021

Gürkan Ata

İtiraz hep işe yarar mı!

19.09.2021