• 13 Eylül 2011 Salı 03:00
  • |
  • 13 Eylül 2011 Salı 03:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Sistem takımı

Paylaş

Orta sahayı kalabalık tutarak oynayan Ordu, F.Bahçe'yi zorladığı dakikalarda gol yedi. Pozisyon üstünlüğünü yakalamışken gol yemeleri, bu lige yeni yükselmiş bir takım olmalarının verdiği acemilikten de kaynaklanmadı. Bu durum ilerleyen haftalarda onları puan tablosunda yukarılarda görmemizi sağlayacak bir özellik olabilir.
Ordu orta sahayı kalabalık tutup Selçuk-Baroni ikilisine üstünlük kurmayı denedi. Bunu daha önce pek çok takım denemişti. Fakat onları başarılı kılan o kalabalığı yaratan futbolcuların top hakimiyetinin yüksek oluşuydu. Ayağa pas yaptılar. Ters toplarla rakibin boşluklarına derinlemesine oynadılar. Neredeyse hiç boş top kullanmadılar.
TEK NEDEN DAYANIŞMA
Bu oyun yapısı F.Bahçe'yi tedirgin etti. İleri çıkmakla geride kalmak arasında kararsız bir takım haline dönüştüler. F.Bahçe'nin gol pozisyonu verdiği o dakikalarda ayakta kalmasının tek bir sebebi vardı: Dayanışma!
Dayanışmayı attıkları golde de görmek mümkün. Semih Şentürk rahatlıkla vuruş deneyebileceği pozisyonda Baroni'ye ekstra pası oynayarak garantiye gitti.
Bu onların sonuca odaklandıklarını gösteren bir örnek!
Elbette dayanışma kadar diğer artıları da ne oynayacağı belli olan sistem takımı olmaları.
Sezonun ilk haftası gösterdi ki sistemi tam oturmamış şampiyonluk kovalayan takımlar oyuncu değişiklikleri yaptıklarında saha içinde karmaşa yaşadı.
Fenerbahçe dört eksikle çıktığı maçta son anda transfer ettiği iki futbolcuyu oynatmasına rağmen bocalamadı. 80'lerde ve 90'larda Kadıköy semtine asla uğramayan bir duygu bu!
Yedi sezon önce şok bir sezon başı yenilgisiyle çıktıkları sistem takımı olma yolunda, o gün kendilerine yenilgiyi tattıran Aykut Kocaman ile üzerine koyarak ilerliyorlar.
Süper Lig'de can yakacağı belli Orduspor karşısında Saracoğlu'nda kazanmaları bundandır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ocak 2021 Salı

On dakika

05 Ocak 2021 Salı

Faydalılar arasında en faydalı

24 Aralık 2020 Perşembe

Diziliş değil tavır

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

'Yabancı başkan' getirsek olur mu?

24.02.2021

Engin Verel

Yazı mı tura mı!

22.02.2021

Alen Markaryan

Daha da maç seyretmem

23.02.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Gürkan Ata

Bencil 3'lüye rağmen!

14.02.2021