• 10 Aralık 2014 Çarşamba 02:00
  • |
  • 10 Aralık 2014 Çarşamba 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Sistem hacklendi!

Paylaş

‘Dün en çok kimin yerinde olmak istemezdin’ diye sorsalar, G.Saray’ın kanat bekleri olmak istemezdim. F1 araçlarına “Doğan görünümlü Şahin”le yetişmeye çalışmak ister gibiydiler. Belki rakiplerini bire birde alt edebilirler. Fakat karşılarında takım halinde hareket eden bir kütle gördüklerinden takım arkadaşlarıyla birlikte çaresiz kaldılar. Arsenal kanat hücumlarını taç çizgisine yakın kullanmadan gerçekleştirdi.Ceza sahasına sağ ve sol çaprazlardan kimi zaman koşulara atılan derinlemesine paslarla; kimi zaman da çalımla girdiklerinden en çok kanat bekleri hasar gördü G.Saray’ın. Doğal olarak kimi tutacaklarını ve nerede duracaklarını şaşırdılar.

G.Saray’ın Akhisar maçında da açık oyunda bıraktığı benzer boş alanlar vardı. Sarı-Kırmızılılar’ın defans ve orta sahası arasındaki boş koridorları, yerleşim hatalarını Akhisar, biraz yavaş çıktığı, biraz da Bilal gibi topun yönünü değiştiren oyuncusundan yoksun olduğu için değerlendirememişti. Oyuncu kalitesi de sınırlıydı.
Arsenal sistemin açığını kırk beş dakikada gösterdi. Arsenalli futbolcular bir hacker gibi sistemi çökertirken, karşılarında bunu engelleyebilecek bir güvenlik duvarı yoktu!

Fauller konusundaki hakem standardının değiştiğini artık görmeliyiz. İkili mücadelelerde omuz omuzaları oynatıyorlar. Futbolcularımız  kaya gibi sağlam olmalı. Hakemlerimiz de artık hücum etmek isteyen takım lehine bakmayı öğrenmeli. Oyunu ufak tefek müdahalelerle kesmemeli. Tempo yapmaya zorlamalı. Oyuncularımızın gelişimi kadar, hakemlerin bu yöndeki gelişimleri de önemli. Bu maçın ilk on beş dakikasında hakemin kararlarına itiraz eden G.Saraylı futbolcular, otuzuncu dakikada hava topunda yerde kaldığında hiç itiraz etmeden pozisyonunu kapatmakiçin devam etti. Doğru tavır da bu!

Bu sonucun ortaya çıkmasında bireysel performanslar etkili değildi. G.Saray takım olarak güçsüz kaldı. Ancak bireysel  olarak Sneijder ve Bruma’nın ayakta kaldığını görmeliyiz. Sonucu değiştiremeseler de hareketleri ile uluslararası seviyedeydiler. Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden takımlarımız, yabancı sayısı ne olursa olsun, özellikleri en az bu iki oyuncunun seviyesinde olmalı.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Güzel bir yaz tatili

22.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022