• 14 Şubat 2016 Pazar 01:00
  • |
  • 14 Şubat 2016 Pazar 01:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Sistem bireyden büyüktür

Paylaş

Eğer iki sağ bekin sağlam olarak yedek kulübesinde otururken stoperden bozma sağ bek ile sahaya çıkıyorsan, bu bir sistem takımı olmamanın göstergesidir. Kişisel performansları bölgelere taşıyarak sonuç elde etmeyi amaçlar!
O bölgenin tüm oyuncuları sakattır ve böyle bir kurgu yapılır. O başka. Veya Guardiola’nın Lahm’ı orta saha merkezinde oynatıp, onun pas yüzdesinden, hızından ve oyun görüşünden bu bölgede yararlanarak oyunu başkalaştırması olur. O da anlaşılır.

Hamza Hamzaoğlu zamanında Şampiyonlar Ligi’nde Denayer’in sağ bek oynatılmaya başlaması, hocanın eleştireye açık ender uygulamalardandı. Dün terk edilmiş bu gariplikle başladı Mustafa Denizli.

Denayer sağ bek oynadı. Neden? Nakoulma’ya fiziksel üstünlük kursun diye mi? Öyleyse Nakoulma’yı forvete çekip o bölgeden uzaklaştıran Ümit Özat bu hamleyi boşa çıkardı. Bence maçın ilk zeki hamlesi buydu.

Üstelik bu haliyle Galatasaray’ı sağ kanadında akıcılığı olmayan ikililer ile oyanamak zorunda bıraktı (Denayer -Olcan ya da Podolski). 43’üncü dakikada sağ bek bindirmesini devre boyunca bir kez yapılabildiği pozisyonda Denayer’in topu kullanış, daha doğrusu kullanamayışı bu anlayışın sahadaki iflasıdır!..

Sabri ve Linnes’i Lazio maçına saklamaksa, Sabri ikinci devre 10 kişi kalan takımda daha da hırpalandı.

Elbette herşey bu değişikliğin sonucunda kötü gitmedi. Ancak Galatasaray’ı dengesizleştirdi. Öndeki oyuncuların bireysel yeteneğine mahkum bıraktı.

Bu görüntüde taç çizgisinden orta sahanın merkezine hatalı pas atan Umut Bulut, defansına yardım edeyim derken Nakoulma’nın golünün hazırlayıcısı oldu.

Mustafa Denizli devrede Sabri’yi aldı. Olcan’ı kenara alınan Carole’ün yeri sol beke çekti. Sabri sağ açık oldu!
Semih’in kırmızısı sonrası. Stopere önce Donk yerleşti. Beş dakika sonra Denayer stopere, Sabri sağ beke konumlandı (ki maçın başlangıç on biri bu olmalıydı).

Orta sahayı dörtlü oynadı. Forveti Umut’a bıraktı. Orta sahayı üçlü oynadı. İleride Podolski, Umut yer aldı. Sonra Yasin oyuna girdi. Onun hareketliliği ile forvette kıpırdanma getirse de genel tablo karmaşaydı.

Mustafa Denizli kurguyu maçtan maça değiştirmeden, doğru kurguyu bulup onunla devam etmeli. Yoksa bu maçların benzerini oynamaya devam edecekler! Bireysellikten sisteme geçiş yapmadan darboğazdan çıkmak zor olur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021