İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.1103
  • 5.0181
  • 174.97
  • 110.932

Sistem bireyden büyüktür

Eğer iki sağ bekin sağlam olarak yedek kulübesinde otururken stoperden bozma sağ bek ile sahaya çıkıyorsan, bu bir sistem takımı olmamanın göstergesidir. Kişisel performansları bölgelere taşıyarak sonuç elde etmeyi amaçlar!
O bölgenin tüm oyuncuları sakattır ve böyle bir kurgu yapılır. O başka. Veya Guardiola’nın Lahm’ı orta saha merkezinde oynatıp, onun pas yüzdesinden, hızından ve oyun görüşünden bu bölgede yararlanarak oyunu başkalaştırması olur. O da anlaşılır.

Hamza Hamzaoğlu zamanında Şampiyonlar Ligi’nde Denayer’in sağ bek oynatılmaya başlaması, hocanın eleştireye açık ender uygulamalardandı. Dün terk edilmiş bu gariplikle başladı Mustafa Denizli.

Denayer sağ bek oynadı. Neden? Nakoulma’ya fiziksel üstünlük kursun diye mi? Öyleyse Nakoulma’yı forvete çekip o bölgeden uzaklaştıran Ümit Özat bu hamleyi boşa çıkardı. Bence maçın ilk zeki hamlesi buydu.

Üstelik bu haliyle Galatasaray’ı sağ kanadında akıcılığı olmayan ikililer ile oyanamak zorunda bıraktı (Denayer -Olcan ya da Podolski). 43’üncü dakikada sağ bek bindirmesini devre boyunca bir kez yapılabildiği pozisyonda Denayer’in topu kullanış, daha doğrusu kullanamayışı bu anlayışın sahadaki iflasıdır!..

Sabri ve Linnes’i Lazio maçına saklamaksa, Sabri ikinci devre 10 kişi kalan takımda daha da hırpalandı.

Elbette herşey bu değişikliğin sonucunda kötü gitmedi. Ancak Galatasaray’ı dengesizleştirdi. Öndeki oyuncuların bireysel yeteneğine mahkum bıraktı.

Bu görüntüde taç çizgisinden orta sahanın merkezine hatalı pas atan Umut Bulut, defansına yardım edeyim derken Nakoulma’nın golünün hazırlayıcısı oldu.

Mustafa Denizli devrede Sabri’yi aldı. Olcan’ı kenara alınan Carole’ün yeri sol beke çekti. Sabri sağ açık oldu!
Semih’in kırmızısı sonrası. Stopere önce Donk yerleşti. Beş dakika sonra Denayer stopere, Sabri sağ beke konumlandı (ki maçın başlangıç on biri bu olmalıydı).

Orta sahayı dörtlü oynadı. Forveti Umut’a bıraktı. Orta sahayı üçlü oynadı. İleride Podolski, Umut yer aldı. Sonra Yasin oyuna girdi. Onun hareketliliği ile forvette kıpırdanma getirse de genel tablo karmaşaydı.

Mustafa Denizli kurguyu maçtan maça değiştirmeden, doğru kurguyu bulup onunla devam etmeli. Yoksa bu maçların benzerini oynamaya devam edecekler! Bireysellikten sisteme geçiş yapmadan darboğazdan çıkmak zor olur.

Mustafa Sapmaz Diğer Yazıları

Gizli forvet

11.02.2016

Panzehir

06.02.2016

Yaz hazırlığı

24.01.2016

Çift forvet

17.01.2016

Çocuklar Külliye´de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın konuğu oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Külliye´de çocukları kabul etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Hangi il kaç vekil çıkaracak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT 23 Nisan Gala Programına katıldı

En Çok Okunanlar