• 2 Mart 2018 Cuma 01:04
  • |
  • 2 Mart 2018 Cuma 01:04

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Sıra dışı bir maç!

Paylaş

Final gibi bir yarı final maçı izledik. Her iki takım da kimin büyük olduğunu ispatlarcasına mücadele etti. Bir kupa maçı olarak Fenerbahçe avantajlı skoru aldı. Pazar günü futbol olarak ezilen Sarı-Lacivertliler dün gece de yenilse ya da oyun olarak geride kalsa ligin geride kalan kısmını zora sokacaklardı. Avantajlı skorun yanı sıra dokuz kişi kalmasına rağmen ortaya koyduğu oyun ligin şampiyonluğunda da sonuna kadar zorlayacağının mesajıydı.

Pazar günü Şenol Güneş’in maç içinde yaptığı taktik değişiklik oyuncu kalitesiyle birleşince Beşiktaş ligin en güçlüsü benim demişti. Fenerbahçe bir sistem takımı olarak bir maçta dağılmayacağını bu kupa yarı finalinde ispatladı. Bu maç gösterdi ki Fenerbahçe ligin taktik disiplini, kondisyonu, gücü ve dayanıklılığı en iyi olan takım.

Beşiktaş on biri pazar günü bıraktığı yerden başlayan on birdi. Babel ve Quaresma’nın dinlendirildiği on birde kullanılan Lens bir maç daha istenileni veremedi. Ancak Beşiktaş maça geçtiğimiz pazar gününün güveni ile başladı. Mehmet Topal’ın hatasını değerlendirip öne geçtikten üç dakika sonra gol yemesi onları geriletti.

Fenerbahçe lig maçında yaptığı yanlışları tekrarlamayıp mental olarak güçlü kaldı. Dört gün önce sahada yokları oynayan bir takım için bunu başarmak kolay bir iş değildi.

Her iki takımın santrforu Soldado ve Negredo gol vuruşlarında kaliteli işler yaptı. Negredo, Talisca’nın harika pasını soğukkanlı davranarak değerlendirdi. Soldado da topu yere indirmeden harika bir golcü vuruşu yaptı.

Oyundan çıkana kadar her iki takım futbolcuları arasında fark yaratan futbolcu Mehmet Ekici’ydi. Sakatlığından dolayı ligde yararlanamadığı futbolcusunun eksikliğinde Fenerbahçeliler neler kaçırdıklarını kupa yarı finalinde gördü.

Kupa maçındaki performansını lige yansıtırsa Mehmet Ekici takımına şampiyonluğu getirebilir.

Kırmızı kartları ve gerginliği ile sıra dışı bir maç izledik. Maçın tuhaflığını anlatmak için şunu söyleyebilirim. Oyuna girdikten sonra sahanın en kısa oyuncusu Valbuena kendisine yüksek oynanan her topu kazandı. Sırf bu bile nasıl bir tuhaf maç olduğunu gösterdi.

Fırat Aydınus kırmızı kartların hepsinde doğru kararlar verdi. Alper Potuk, Quaresma ve Volkan Demirel amatörce hareketler yaptı. Her iki takımın futbolcuları da gerginlik sınırının dışına çıktı. Sertliği oyun kuralları içinde tuttuklarında harika bir futbol maçı, dışına çıktıklarında bir dövüş kulübü performansı sergilediler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

5 Ağustos 2022 Cuma

Kadıköy'de festival havası

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

En önemlisi kazanmaktı

8.08.2022

Engin Verel

Burası Fenerbahçe!

9.08.2022

Alen Markaryan

Bu sevinçler camiayı diri tutar

9.08.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Kadıköy'de festival havası

5.08.2022

Gürkan Ata

Korner hocası almaya gerek yok!

6.08.2022