• 27 Ocak 2019 Pazar 08:00
  • |
  • 27 Ocak 2019 Pazar 08:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Sinan’dan moral

Paylaş

On sekiz yaşıma kadar İzmir’de yaşamış biri olarak, İzmir’in kışın kuru soğunu hatırladıkça hala içim titrer de böylesine yağmur pek yok hafızamda. Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Paneli’nin raporuna göre, gelecek yirmi yılda ısınma artışı durdurulamazsa iklim krizi, artık geri döndürülemez bir hal alacak. Yağmur maçın kendisi kadar konuşulmuşken, ben de fırsattan istifade bu küresel soruna bir ara pası atayım. Kritiğe nasıl başlamalı? Dün sahanın zeminin aşırı yağış nedeniyle ara pası vermeyi imkansızlaştırdı. Deplasman takımının olduğu kaleye atak yapan takımlar sağ kanadını kullanamadı. 

Zemine uygun oyunu ilk yarım saat tutturan Göztepe, Galatasaray’ın bireysel hatalarından iki de pozisyon buldu. Ağır zeminde yaptıkları tempo sonucu yorulan İzmir’in sarı kırmızılıları, oyunun ritmini bir daha o seviyeye taşıyamadılar.

Galatasaray’ın ilk yarının son bölümünde Onyekuru’nun hızından yararlanarak sürüklediği ataklar dışında, maç boyunca hücumda pek bir şey üretemedi. Feghouli, etkisiz oynadığı maçta ilk yarıda arka direkte iyi vurabilse skoru daha erken lehine çevirebilirdi. Penaltıyı dışarı atan Borges, Göztepe’nin maçta düşen enerjisini neredeyse sıfırladı. 

Galatasaraylı futbolcular, sahanın izin verdiği tek bölgede iyi ve hızlı paslaşarak geliştirdiği atakta Sinan’la tabelada öne geçti. Vasat bir oyun ortaya koymuşken, galibiyet için altın değerinde bir fırsattı. Sinan Gümüş taraftarın en çok eleştirdiği oyuncu, ancak iki haftadır attığı gollerle takımına hayat veriyor. 

Olası bir puan kaybı, santrfor transferinin yapılamadığı ortamda krizi derinleştirebilirdi. Şimdi zor şartlarda çıkarılan üç puan zirve yarışında büyük moral olacak. Kesin! Ancak bu oyunda tek eksik santrforsuzluk değil.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

25 Mart 2021 Perşembe

Büyük oynadık

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Gözler maçta akıl derbide

03.05.2021

Engin Verel

Nazire...

04.05.2021

Alen Markaryan

Kırk tilki yanlışını bekler

05.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Letonya laneti

31.03.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021