• 20 Mayıs 2017 Cumartesi 01:00
  • |
  • 20 Mayıs 2017 Cumartesi 01:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Seneye mektup

Paylaş

İyi futbol iyi oyuncularla oynanır. Son yıllarda bu klişe beynimize nakşettiler. Doğru bir sözdür. Buna ilave olarak duyduğum en güzel futbol adamı sözü: “Kaliteli futbolculara defans yaptırırsan, iyi futbol ortaya çıkar”.
Dün gece üçüncülük mücadelesi veren Galatasaray; oyun kalitesi olmadan, iyi futbolcularıyla bulduğu iki golle devreyi önde tamamladı.
Motive etmekte zorlandığınız, oyun kalitesi ile rakipleri sindiremeyen bir takımın ihtiyacı olan da tam da budur. Kaliteli futbolcular işler iyi gitmediğinde ortaya çıkıp skor üretir. Gelecek sezon takımın başında kalıp kalmayacağı tartışmalı olan Tudor’u ilk yarıda dengede giden oyunda kaliteli futbolcuları kurtardı. Adı Benfica ile anılan Sinan Gümüş harika bir vuruşla gol attı. Dünyanın sayılı oyun kurucularından olan ve iki sezondur geri planda kalan Sneijder golü de ondan aşağı kalır yanı yoktu.
Osmanlıspor’un yediği ikinci golden önce attığı, fakat ofsayt gerekçesi ile sayılmayan golü kritikti. Webo sayılmayan bu golde, skor tek haneli fark ile devam ederse nasıl sorun çıkaracağının ipucun verdi. Sinan Gümüş’ün attığı bu gol, lig üçüncülüğü yarışında bu yüzden önemliydi.
Riekerink döneminde topun arkasına geçen, disiplinli bir şekilde savunma yapan Galatasaray’ı ikinci yarının tamamında izledik. Galatasaray ilk defa 71’inci dakikada çok adamla çıkarak atak yaptı. İkinci yarının iki önemli pozisyonunda Muslera ne kadar önemli bir kaleci olduğunu gösterdi.
Gelecek sen Tudor takımın başında kalırsa bu maçta gösterdiği defansif disiplin ile kaliteli oyuncuların skoru değiştirmesini birleştirmek zorunda. Aksi halde bu sezondan daha iyi bir sezon yaşatması mümkün olmaz.
Kopuk kopuk iyi olan bu oyun ile kazanılan maçta görülmesi gereken Sneijder’e uygun bir transfer politikası gerçekleştirilmesi gerçeğidir. Orta sahada iki yönlü oynayacak bir yoncu takviyesi, bir golcü ve hücumcu iki defans beki takımın çehresini değiştirebilir. Elbette Igor Tudor ile çalışılıp çalışılmayacağı kritik bir konu olacak. Galatasaray’ın bu maçı geleceğe yazdığı mektuptur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021