• 17 Nisan 2016 Pazar 00:00
  • |
  • 17 Nisan 2016 Pazar 00:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Savunma ayağa kalk

Paylaş

Galatasaray takımı sahaya Avrupa’nın altı ana liginde en çok gol atan Barcelonavari yayılıyor, ama aynı ülkelerin bir alt liglerinde en çok gol yiyen Bolton Wanderersvari savunarak maç içinde eriyor! Fransa Ligue 2’nin sonuncusu Paris FC bile 39 gol yemiş durumda. Düşünün!..

Jan Olde Riekerink maçtan önce "Savunmadan çok, hücumda daha net fırsatları nasıl yaratabiliriz bunun üzerinde durmalıyız" demişti.

Dün atamadıkları için değil, tutamadıkları için kaybettiler.

Bu nedenle olmalı. Sağ bek Linnes ve sol bek Carolle’ün önünde oynayan Yasin ve Olcan, neredeyse savunmaya yardıma gelmediler. Orta sahada Bilal ve Donk da merkeze kaçarak kanatlara kademe getirmeyince iyice yalnızlaştılar. Bu nedenle Antalyaspor kanatlarda hep bir adam fazla oynama şansı yakaladı. Özellikle yetenekli ayağı Serdar ile Galatasaray’ın sağ kanadını çok iyi kullandılar.

Riekerink ikinci yarıya Linnes’in yerine derbinin iyi ismi Semih’i alarak müdahale etti. Fakat bu isimlerden bağımsız bir arızaydı. İkinci devre pek bir şey değişmedi.

Galatasaray kupayı kazanma hedefiyle ligi fazla boşladı. Puan tablosunda ilk dördün içine girerek alınacak Avrupa bileti ihtimali neredeyse hayal oldu. Tüm ümitler kupada oynayabilecekleri üç maçta. Fakat yarı finalde karşılaşacakları Çaykur Rizespor’a karşı dünkü futbolu sergilemeleri finali görme ihtimalini de zor sokar.

Özellikle üçüncü golden sonra takımın saha içi bütünlüğü tamamen yok oldu. Öndekiler ve arkadakiler diye ikiye bölündüler ki, bu anlayışla Riekerink’in dediği gibi hücum edebilirsin, ne de savunabilirsin. Her pozisyon 4’e 3, 4’e 4 antrenmanda savunma hücum karşılaşması gibi geçti.

Galatasaray kupa maçlarını defans önceliği olan bir anlayışta oynamalı. Ülkede savunma futboluna dudak bükenlere kulağını tıkamalı. UEFA’nın men cezasını iki yıl çekmemek için kazanılması zorunlu olan kupa ancak böyle kazanılır. Savunmayı ayağa kaldırmalı.

Maçın hakemi için de tek bir kelime etmeli. Galatasaray savunma anlayışı kadar dağınıktı!..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Şu kombine meselesi

28.06.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022