• 24 Kasım 2018 Cumartesi 08:00
  • |
  • 24 Kasım 2018 Cumartesi 08:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Şans teptiler

Paylaş

Fatih Terim bu sezon bir maç sonunda “Taraftarımızdan rica ediyorum. Top oyuncularımızın ayağına geldiğinde bir an önce rakip ceza sahasına gitsin istiyorlar. Bu top kayıplarına sebep oluyor. Bazen kontrollü de oynamak gerek” demişti. Kelimeler tam olarak bunlar olmasa da konuşmasından bu anlam çıkıyordu.

Galatasaray hocasının bahsettiği kontrollü oyunu, takımı bu sezon Milli maç arasından önceki Kayseri deplasmanı haricinde hiç oynamadı. Hep koşu ve direkt futbol sergiledi. Dün de durum aynıydı. Uzun top oynadılar. Bunda tek sebep taraftarın coşkulu tezahüratı ile oyuncuların Fatih Terim’in dediği etkilenmesi midir, yoksa Galatasaray’ın dengeli olgun bir oyununun olmaması mıdır? Konyaspor kendi sahasına yerleşip, derin savunma yaptıklarında topu dolaştırmakta zorlandılar. Orta sahada organize kısa paslardan çok uzun topla çıktılar. Tehlikeye dönüşebilecek anlar yakaladılar. Fakat ilk yarıda oyunuyla maça hükmedemediler.

Konyaspor da 4-4-2 dizilişi ile tek blok halinde oynayıp, orta sahada baskılı bir oyun ortaya koyunca koşuşturmacası iyi, kalitesi yüksek olmayan bir oyun ortaya çıktı.

İlk yarıda Jahovic ile kontraatakta Muslera ile karşı karşıya kalarak maçın en tehlikeli pozisyonunu yakalasalar da bu pozisyonları kovalamadılar. Sadece topu ayaklarında rakip alanda tuttuklarında Galatasaray’dan daha organize gözüktüler. İkinci yarının ilk on beş dakikasında maçı farka götürecek pozisyonları da böyle buldular.

Galatasaray sakat ve cezalıların çok olduğu bu dönemde uyguladığı üçlü savunmada şöyle bir sorun var. Oyunu rakip alana yıkıp oraya kalabalık yerleşiyorlar. Muslera ve üç stoper kendi sahalarında kalıp, stoperler orta saha çizgisine yakın bir blok oluşturuyor. Ancak hücumdakiler topu kaptırdıklarında geri dönüşlerdeki sıkıntı bu üçlü bloğun alan paylaşımında sorun yaşamasına sebep oluyor. Ve sahada rakibin değerlendirebileceği çok büyük boşluklar oluşuyor. Maç Galatasaray’ın sadece duran toplardan gol bulabileceği şekle dönüşürken, Konyasporlu futbolcuların yandan gelen ortaya anlaşmazlıkla kendi kalelerine attıkları gol, Galatasaray’ın büyük şansıydı. Sakat ve cezalılarla kazanılacak altı puan çok kıymetli olacaktı. Fakat kötü oyunla öne geçseler de bunu devam ettirince skoru koruyamadılar. Serdar Aziz’in penaltı pozisyonundan sonra topu hakeme atması, sağlıklı bir ruh hali değil. Başkanın telaffuz ettiği “Bize savaş açmışlar” düşüncesinin ürünü. Her takıma olan hakem hataları olabilir, ancak sorun bu değil. Sorun G.Saray’ın kötü futbol oynaması. Bu gerçeği görmeyip Galatasaray, bu ruh halinden sıyrılamazsa sezonu kaybedecek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

18 Mart 2022 Cuma

Baskı altında kaldı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Çileye veda

17.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Üstelik 9 kişiyiz biz...

17.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Güneşli günler

11.04.2022

Gürkan Ata

35 ve 37. hafta hariç mükemmel planlama!

16.05.2022