• 31 Ağustos 2019 Cumartesi 08:00
  • |
  • 31 Ağustos 2019 Cumartesi 09:55

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Şans puanı

Paylaş

Hazırlık maçlarında kötü sinyal veren Galatasaray stoperleri, ilk iki haftanın ardından, Kayseri deplasmanında da değişmediklerini gösterdi. Hem bireysel hem de ikili uyumunda eksikler. Luyindama ilk yarıda golden önce Muslera’yı bir yan topta bozup gole sebebiyet verecekti. Golde çok daha büyük bir hata yapıp ölen Kayserispor hücumunu asistiyle canlandırdı. Geçen sezon da çevre kontrolü konusunda eksikleri olduğunu gösteren Luyindama, bu maçta zirve yaptı.

Elbette Galatasaray’ın durumunu stoperlerinin kötülüğüne bağlayamayız. Bu kolaycılık olur. Şampiyonlar Ligi gibi saha içi organizasyonunun kusursuz olması gereken bir platforma hiç hazır görüntü vermiyor. Devreyi yenik kapattıkları ilk yarıda tek bir organize atak geliştiremediler. Babel’in ve Feghouli’nin içe kat edip atacağı şutlara baktılar. Orta saha da Ömer Bayram hamlesi, Babel içe kat ederek ikinci santrfor olduğunda, sol çizgiye çıkıp kanat oyuncusu olması dışında katkı vermedi. Üstelik Ömer sol kanat oyuncusu olarak oynadığında Nagatomo’nun önünü kapattığı için onunda etkisizleştirdi. Nzonzi’yi de yalnızlaştırdı. Düzensiz bu oyunda Nzonzi sıradanlaştı.

İkinci yarı Emre Mor-Diagne değişikliğiyle Babel’in santrfora geçmesi, kötü oyunda pragmatist bir hamleydi. Ceza sahasını daha etkili kullanmalarını sağladı. Devrenin başında Kayserispor’un net pozisyonları kaçırması Galatasaray’ın şansıydı. Sayılmayan goller, penaltı golü ve kırmızı kartlar sonucu oyunun hakimiyeti tamamen Galatasaray’a geçti.

Bu hakimiyet pozisyon zenginliği yaratmasa da Babel’in şans golü öne geçirdi. Yenik duruma düştüğü bir maçı çevirmesi olumlu, dokuz kişi kalan rakibine pozisyon üretemediği gibi beraberliğe yakalanmasıysa kötüydü. Adem’in güzel golü, senaryosu enteresan maçta müthiş fi naldi. Galatasaray ligin üçüncü haftasında, son hafta gibi stresli oynayarak kazanmasında, oyunundan çok Kayseri’nin sahada sekiz kişi kalması daha etkiliydi.

Mustafa Öğretmenoğlu’nun kararlarının çoğu doğruydu. Ancak Kayseri’ye veridiği ikinci kırmızı ve Emre’ye gösterdiği kırmızıda ikinci sarılar ağır karardı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

17 Haziran 2021 Perşembe

Hayaller ve gerçekler

12 Haziran 2021 Cumartesi

İtalya kalesi uzakta!

16 Mayıs 2021 Pazar

Tebrikler Beşiktaş...

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kazanılacak 6 puan var

12.06.2021

Engin Verel

Hiçbir şey yok

17.06.2021

Alen Markaryan

Vallahi bırakın!

17.06.2021

Kenan Karcı

İtalya'dan dönememişler

17.06.2021

Mustafa Sapmaz

Hayaller ve gerçekler

17.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021