• 7 Ekim 2016 Cuma 00:01
  • |
  • 7 Ekim 2016 Cuma 00:01

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Sancılı doğum

Paylaş

Arda olsa ne olurdu? Kişileri tartışmaktan vazgeçip sistem takımı haline gelmeliyiz. Bunu kaç defa söylemeliyiz.
Fatih Terim’in cesur kadro çıkarması normal. Ancak kadroya cesur tanımını yapan çift forvetle 4-4-2 dizilişi ile başlamamız değildi. Dörtlü orta sahanın oyuncusu olmayan iki kanat oyuncusu (Hakan Çalhanoğlu bir kanat oyuncusu değil) ile başlamamız ve birbirini tamamlamayan iki forvetle yer almamızdı.

Bunlar riski barındırıyordu ki, Ukrayna bu riski iyi değerlendirip hem maça iyi başladı hem de iki farkı yakaladı.
Sonrasında başlangıçta yaptığımız yanlışları düzeltmekle geçti koca bir maç. Fatih Terim’in başlangıç on birindeki tercihleri ne kadar tartışmalıysa sonrasındaki müdahaleleri tartışma götürmez doğruluktaydı.

Dün gece bireysel olarak da kötü performanslar vardı. Defansta Hakan Balta yavaş, Ömer Toprak dengesiz, Caner Erkin pozisyonunu kaybeden, orta sahada Mehmet Topal bildiğimiz kesicilikten uzak, Cenk Tosun yetersiz agresiflikte, Enes Ünal heyecanlıydı. Hakan Çalhanoğlu bir kanat oyuncusu olmadığı için etkisiz, Emre Mor hücumda yalnızdı.

İkinci yarı ile birlikte doğru oyunu oynamamış olabiliriz. Fakat pozisyonlarını doğru oynayan oyuncularla önce oyunu sonra skoru dengeledik. Rakibe pozisyon verdik, ama ilk yarıya oranla hücumda daha fazla tedirgin etmeyi bildik.
Bu takımın orta sahasında Tolga Ciğerci mutlaka olmalı. Caner acilen agresifliğini olumluya çevirmeli. Forvette Cenk Tosun bitiriciliği sergilemeli.

Ancak bunlardan daha önemlisi bireysel performanslara bağlı kalmayan takım oyununu oturtmalıyız.

Herşeyi dört dörtlük yapmadığımız şu dönemde, iki önemli puan aldık. Şimdi İzlanda’ya gidip Finlandiya’nın yapamadığını yapabilirsek (İzlanda’yı evinde yenmekten bahsediyorum) kaostan gruptan lider çıkma şansını hayata getirebiliriz. Sancılı bir doğum olacak. Bu kesin.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021