• 07 Mart 2011 Pazartesi 03:00
  • |
  • 07 Mart 2011 Pazartesi 03:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Şampiyonluk testi

Paylaş

Zirvedeki rakibi Fenerbahçe'nin İnönü başlangıcının tersi bir strateji ile sahadaydı Trabzonspor. Fazlasıyla kontrollü. Sol kanatta Hırvat-Polonya yapımı savunma hattı kurmaları bunun kanıtıydı. Quaresma'nın kadroda olmaması bu hattı daha baştan amaçsız bıraktı.
Sakin bir oyuna evet! Fakat bu kadar kendi oyunundan çok rakibi düşündüğünü belli eden hamleye gerek var mıydı? Üstelik Beşiktaş daha dün Antalya'da saldırmaktan çok savunma yapmayı tercih eden bir oyuna yatay geçiş yapmışken.

AHENGİ KAYBETTİLER
Bu anlayışla dün sahada Trabzonspor'un on birinden çok yedek kulübesi güçlüydü. Takımı zirvede tutan golü atan Alanzinho dahil kilit isimler kenardaydı. Belli ki Şenol Güneş skoru bulduktan sonra yaratıcı oyuncuları sürmeyi düşünmüştü. Fakat Serkan'ın gördüğü kımızı kart, bu hamlesine 'risk' etiketini yapıştırdı!
Trabzonspor, ligin ikinci yarısında ahengi kaybetti! Puanları kaybettikleri için yok olmadı ahenk, ahengi kaybettikleri için puanlar uçup gitti.
Trabzon golcü bencilliği ile sezonun ilk yarısı çok puan kazandı. Kabul! Ancak dün bir pozisyon var ki, bu maçtaki 3 puanı kolay kategorisinden alıp zora götüren asıl o düşüncedir.

GOLCÜ BENCİLLİĞİ!
On beşinci dakikada Trabzon kontrataktan pozisyon bulmuş. Umut, top ayağında ceza sahasına sol çaprazdan giriyordu. Aynı anda da Colman terste boş koşu yapıyordu. Umut baktı Colman'a. Ancak o, boştaki Colman'a atmak yerine çaprazdan son zamanlarda sıkça denediği ayak içi vuruşunu denedi.
Golcü bencillikleri ile kazandığınız puanlar sizi şampiyonluk yarışına sokabilir. Ancak o yarışa girmişseniz, artık kendinizden önce takımı düşünmelisiniz. Bu, şampiyonluk testinde ahengi kuvvetlendiren doğru şıkkı işaretlemektir. Trabzonspor dün yanlış olan 'bencillik' şıkkını işaretlediği halde kazandı.
Şampiyonluk testi, Trabzonsporlu futbolcular bencillikten uzaklaştığı ölçüde kolaylaşacak!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021