• 25 Mayıs 2015 Pazartesi 01:45
  • |
  • 25 Mayıs 2015 Pazartesi 01:45

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Şampiyonluk enerjisi

Paylaş

Tribünler büyük güçtü. Galatasaraylı futbolcular top kendilerine geçtiği an bu gücü arkalarında hissederek hücum etti. Sonucunu da sezonun fark yaratan oyuncularından Yasin Öztekin’in erken golü ile aldılar.

Biliç bir derbi maçını daha kendi oyununu rakibine kabul ettirmek yerine, rakibin oyununu bozarak kazanmayı kurgulamıştı.
Erken gol, tabelayı dengede tutarak ilerleyen dakikalarda Galatasaray’ın alacağı risklere göre hamle yapmayı planlayan Beşiktaşlı oyuncuları iyice şaşırttı. Galatasaray topu onlara bırakarak oynamaya başladığında yan toplar(direkten dönen bir top en etkilisi) dışında tehlike yaratamadılar. Tolgay, Sosa, Atiba sorumluluk alarak oynasa da Galatasaray defansını eksiltecek hareketliliği ve agresifleği yaşatamadılar.

Galatasaray teknik heyeti Yasin’I Opare’nin üzerine oynatarak ilk yarı tüm tehlikelerini o kanattan yaratmışken, Biliç, hamlesini sağ kanada yaptı.

Serdar’ı çıkarıp Oğuzhan’ı oyuna aldı, sağ beke Atiba’yı çekip Oğuzhan’ı merkeze monte etti. Bu ofansif hamle saha içinde iki arızayı düzeltti. Top çıkarırken Oğuzhan ile kayıp sayısını azalttı, sağ kanatta Telles’in üzerine oynayan Kerim’in arkasında daha dengeli Atiba ile etkinliğini artırdı.

İkinci yarının başlama düdüğü ile birlikte 50’inci dakikada Selçuk’un yarattığı karambol dışında Beşiktaş, on beş dakikada beş gollük tehdit yarattı.

Maçın bitimine yarım saat kala sağ kanatta oynattığı Yasin’I sol kanada çekerek Hamza Hamzaoğlu’nu önlem almaya itti.62’de ve 75’de korner dönüşünde üçe bir pozisyonda Sneijderle yakalanan pozisyonlar Galatasaray’ın ikinci devre planının işlediği dakikalardı.

Sneijder Beşiktaşlı oyuncuların yapamadığını yaptı, pozisyon yokken topu kale boşmuşcasına Günay’ı çaresiz bırakan vuruşu ile tabelayı belirledi.

Fenerbahçe kazanamazsa yarın, olmazsa gelecek haftasonu beraberliğe dahi şampiyonluğunu resmi olarak ilan edecekler. Ancak Galatasaray’ın enerjisi Rize’de kaybetmez dedirtiyor!

Biliç, önlem alarak çıktığı maçta ofansif hamlelerle oyunu kendi adına dengeleyerek, şampiyonluğu kaçırdığı sezondan hayatının dersini almış olmalı!..

Hamza Hamzaoğlu kontrolsüz hücumu bırakıp beş haftada gol yemeyen takımı ortaya çıkarıp (Muslera’nın da katkısı ile) başarının altındaki sakin imza olarak hatırlanacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021