• 7 Nisan 2013 Pazar 02:00
  • |
  • 7 Nisan 2013 Pazar 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Sakin kalabilmek

Paylaş

Güney ekibine ilk 15 dakikada bir gol yemelerinin dışında iki net gol pozisyonu verdiler.  Rakibin işini ciddiye aldığını gördükleri andan itibaren, bu gevşeklik hali geçse de bu kez rakip kadar öfkelerini kontrol etmekle mücadele ettiler.

Burak Yılmaz direklere takılmasa devreyi iki golle önde bitirecek kadar da şans buldular. Fakat ilk yarıda oyunun her anında defansta kırılgan bir yapıda olmaları, Mersinli futbolcuları hücumda diri tuttu.

Geçen hafta kendi sahalarından karşılaştıkları Beşiktaş'a karşı Nduka, McGregor'u çalımlayıp topu ağlara gönderememişti. Mersin İdman Yurdu'nun pozisyona giren ancak bitiricilikten sınıfta kalan bu görüntüsü, dünkü maçı koparamamalarının ve sezonun sonuna altı hafta kala puan tablosunda bu pozisyonda olmalarının temel sebebiydi.

KAZANDIRAN HAMLE

Kadro, oyun kalitesi ve galibiyetin kazandıracakları kıyaslandığında beklenti G.Saray'ın, Kayserispor ve İBB maçlarında olduğu gibi maçı daha ilk devreden koparmasıydı. Ancak öyle bir lig oynuyoruz ki, biraz ipin ucunu sıkı tutmadığınızda sahada işler kağıt üzerindeki kadar kolay olmuyor.

G.Saray teknik heyeti devre arasında Emre ve Sneijder'in yerine Amrabat ile Semih'i alarak başladı. Bu değişikliklerle saha içi dizilişi de değişti. Defansta Hakan Balta-Gökhan Zan-Semih üçlüsü; onların önünde sağda Sabri, solda Amrabat, merkezde Hamit ve Melo dörtlüsü, ileride Drogba-Burak ikilisi ile oyunu rakip sahaya yıkmayı başardılar.

Yeni dizilişle birlikte 15 dakikalık baskı G.Saraylı futbolcuların, bir kişi eksik değilmiş gibi oynamasını, Drogba ile pozisyon yakalamalasını ve penaltıdan gol bulmasını sağladı. Penaltı pozisyonunda hakemin faül kararı, Dany'nin kırmızı kart pozisyonundaki faul kararında olduğu gibi doğruydu.

G.Saray beklemediği sertlikte başlayan maçı çevirmek için sakin kalmaya ihtiyacı vardı. Bunu ilk yarı başaramadılar. İkinci yarı yaptıkları en önemli şey buydu. Sakinlik galibiyeti, belki de daha fazlasını getirdi! Elbette saha dışındaki gerginlik gelecek haftalara zarar vermezse...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021