• 4 Eylül 2015 Cuma 10:55
  • |
  • 4 Eylül 2015 Cuma 10:55

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Sağ kroşe

Paylaş

İyi oyunun tarifi dünkü oyundur. Bu cümleyi kurduğumda henüz maçın sonucunun ne olacağını bilmiyordum. İlk devre bitmemişti ki, hasret kaldığımız agresif, dikine, organize ve kararlı oyun sahadaydı. Helal olsun çocuklar! Grubun en iyi maçını oynadınız. Bu yargı maçın sonucu ne olursa olsun değişmez bir gerçektir!..

Hollanda deplasmanında kazanan olmayı hak erdecek kadar iyi oynayan Milliler, dün gece başladıkları bu yeni oyun anlayışını devam ettirdiler.
Maçtan bir gün önceki basın toplantısında Fatih Terim ve futbolcularımızın “erken gol” tamlamasını boşa söylemedikleri anlaşıldı. Erken bir gol bulmak için baskılı başladık ve rakibin gücü ne olursa olsun, zor bir şeyi başarıp tempoyu düşürmeden oynadık. 20 ile 25’inci dakikalar haricinde Milliler Letonya kalıseni hep baskı altında tuttuk.
Volkan ile zorladık, Gökhan’ı devreye soktuk, Arda’yı iyi kullandık, defans beklerimizle yüklendik de bir türlü Burak Yılmaz’ı golle buluşturamadık.

Maçta bir saat geride kaldığında Hollanda ve dahası Çek Cumhuriyeti mağluptu ve biz “bir gol çocuklar” diye geçiriyorduk içimizden. Bu tablo maçtan önce istediğimiz ama zor görünen bir tabloydu.

Tüm bu olumlu tabloya rağmen gelmeyen golümüzü, sürekli maçın son dakikasını oynuyormuşcasına telaşımıza bağlayanlar haklı olabilir. Daha olgun olabilirdik, ama şartlar müsait değildi!.. Telaşın yerini gol paniği aldığı dakikalarda devreye Hakan Balta girdi, golleri engelledi.
Kazanmak için ne kadar çok denedik. Selçuk’un şutu mıh gibi çakıldı hafızamıza. Mucizeye inanmak gerektiğini, işler kötü gitse bile bir an gelip herşeyin değişebileceğini gösteren bir andır bu gol. Bu gruptan çıkılacağına inanmayanlara (ki buna ben de dahildim) umut aşılayan bir sağ kroşedir!

Erken gol isteği ile başladık, geç bulduk, son dakikada yedik. Hollanda’nın yenilgisi grupta nakavt olmaktan kurtardı. Bizim çocuklar kadar İzlandalılara da teşekkür etmek gerek.

Şimdi dünden daha fazla inanabiliriz Hollanda’yı yeneceğimize. Bu oyuna katmamız gereken tek şey olgunluk.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Güven çıkar oyundan!

30.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021