• 27 Ağustos 2018 Pazartesi 01:03
  • |
  • 27 Ağustos 2018 Pazartesi 01:03

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Sabırla oynamalıydı

Paylaş

Beşiktaş, Barcelona gibi başladığı maçın ilk yarısını kalesinde üç gol görerek kapattı. Oynanan futbolu tabelayla kıyasladığınızda son yıllardaki en büyük sürpriz bu olabilir.

Şenol Güneş, erken bir Tolgay-Gökhan değişikliği ile Adriano’yu sol beke, Caner’i sol açığa, Babel’i Negredo’nun yanına çekerek maçı bir orta açma yarışına çevirdi.

Antalya skor 0-0’ken Beşiktaş’ı uzun topa zorladı. Yakaladıkları toplarla hızlı çıkarak, Beşiktaş’ın zaafından üç gol buldu.

Üç maçtır üst üste deplasmanlarda oynayan Beşiktaş’ı, belki de en rahat oynayacağı maçta yediği bu şok gollerle mental olarak en zorlandığı maçı oynamak zorunda bıraktı.

Şenol Güneş’in “Ben Beşiktaş’ım” diyerek yaptığı, orta sahada savunmacı sayısını azaltıp hücumcu sayısını artırması, cesur hareketti. Bu artıydı. Fakat bu oyun, geride ceza sahasına yerleşen Antalyasporlu oyuncuların işine gelen şişirme ortalara döndü. Bu eksiydi.

Beşiktaş’ta kaliteli orta yapan isimlerinin olduğunu bir kez daha gördük. Ancak aynı kalitede ortalara kafa vuracak isimlerinin olmadığını bir kez daha gördük. Negredo ve sonradan yanına yerleşen Larin ceza sahası içindeki kalabalığın arasında kayboldu. En iyi kafa topuna çıkan Pepe’ydi. Gol attı. Dahası o topları indirip pozisyon yarattı.

Tehlike yarattıkları anlarda da Boffin’e takıldılar.

Birçok Beşiktaş taraftarı oynanan mücadeleci oyundan, takımın maçı alma isteğinden ve girilen  pozisyonlardan mutludur.

Fakat kendi düzenlerinden çıkarak yüksek ortalarla oynadıkları bu oyun yerine, ceza sahasına pasla girerek oynasalar skor üretmekte daha becerili olacaklarını düşünüyorum. 

Maçı bitiren on birin orta sahasında Adriano ve Oğuzhan ikilisi vardı. Bu takdir edilecek, alınan doğru bir risk. Fakat Beşiktaş sistemini bozmadan sabırla oynamalıydı. Maç yorgunluğu ile birleşince skoru dengelemeleri mümkün olmadı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

İsabetsizler takımı!..

25.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021