• 18 Haziran 2016 Cumartesi 01:13
  • |
  • 18 Haziran 2016 Cumartesi 01:13

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Rüzgarı biten yelkenli

Paylaş

St Etienne’deyiz. Perşembe gününe göre sakin bir maç öncesi. Sokaklarda Çek ve Hırvat taraftalar seslerini maça saklıyor olmalı. Veya biz Lyon’da Kuzey İrlanda taraftarının gürültüsüne maruz kalınca, turnuvadaki diğer tüm sesler rahatlama müziği gibi geliyor olabilir. Fena gürültücüler. Fakat kabul edelim eğlenceliler. Turnuvanın geride kalan yedi gününde Lyon – Saint Etienne hattında oynanan maçlarda Kuzey İrlanda taraftarı uzak ara en iyisiydi.

Onları açıklayan en iyi kelime kararlı olmalı. McAuley’in kafa vuruşunu hatırlasanıza.

Onların maçını izlemek taşlı yolda araba içinde olmaya benziyor. Zıplıyorsun, sağa sola sallanıyorsun, başını tavana vuruyorsun, ama tüm bu sersemlikten keyif aldığınızı hissediyorsunuz.

O yüzden Çek Cumhuriyet ile Hırvatistan maçı öncesi bize kumsaldan sakin denizde yol alan jetskiyi izlemek gibi geliyor. İnceden rahatsız etmeyen bir ses ve güneşin altında izlerken içini ferahlatan köpüklere benzeyen beyaz formalı taraftarlar!..

Maç mı? Öncesine hiç benzemeyecek hırçınlıktaydı. Bir anda patlayan deniz kadar

İlk yetmiş dakika oyuna hükmeden Hırvatistan gitti, yerine başka bir takım geldi. Federasyonu ile kavgalı, olay çıkartıp UEFA’dan ceza almalarını isteyen bir taraftar grubunun da yardımı ile ellerindeki üç puandan oldular.

Bize yaradı mı diye soruyor olabilirsiniz. Kim bilir? Ben Geoffroy Guichard stadının medya merkezine oturduğumuzda ilk maçtaki oyunumuzu düşündüğümden İspanya karşısında umutsuzdum.

İlk çeyrekte orta sahadaki etkili oyunumuz “acaba mı” dedirtti. O kadar! Çünkü sahaya anlamsız dağılıyoruz. Yürekli oyunla yerini kaybetmeyi birbirine karıştırıyoruz. Rakiple aramızdaki en büyük fark da bu sayede çıkıyor.

Topla oynamada tek doğru pas opsiyonuna sahipken yanlış tercih yaparken; İspanyollar iki üç pas seçeneğini buldu her seferinde. Bu bir İspanya klasiği dediğinizi duyuyorum. Fakat biz biraz fazla rahat oynatıyoruz. Alan bulamazlarsa zaman veriyoruz.

Bir rüzgara aldanıp açıldığımız denizen ortasında yapayalnız kalmış yelkenli tekne gibiyiz. Yapayalnız. Çek Cumhuriyeti maçında bir rüzgarın çıkması için dua edelim. Durum bu!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Skandallar zinciri

19.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021