• 6 Şubat 2012 Pazartesi 02:00
  • |
  • 6 Şubat 2012 Pazartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Romantik komedi

Paylaş

F.Bahçe baskıdan çok top bende kalsın diye başladı. Carlos Carvalhal'ın sahaya sürdüğü 11'in de buna itirazı yoktu zaten.
Mücadeleyi sever Beşiktaş 11'i her deplasmanda olduğu gibi yine kontrollüydü. Maç öncesi beklenen eşleşmelerden Tanju-Stoch karşılaşması henüz 5. dakikada gerçekleşti. Stoch'un çalım yerine pası tercih ettiği pozisyondan F.Bahçe korner çıkardı. O kornerden dönen topu Holosko sürükleyerek F.Bahçe kalesinde tehlike yarattı; beklenen senaryoya uygun maçı izlemeyen birine fikir veren romanın içindeki can alıcı paragraf gibiydi.
Alex'in saha içi görev tanımı hakkında farklı fikirler var, hatta kendisinin bile... Forvet mi orta saha mı yoksa ofansif orta saha mı? Sanırım ona ikinci forvet (yardımcı forvet) demek en uygun olanı. İkinci forvetin en önemli görevi de rakibin defansı ile orta sahası arasında bıraktığı boşluğu değerlendirmesidir. Carvalhal, Toraman'ı iki bölge arasına koyarak Alex'e nefes alanı bırakmadı. Ancak Alex de fazlasıyla hareketsizdi. Bu da F.Bahçe'yi derli toplu ama etkisiz kıldı. Böyle bir oyunda duran toptan gol bulması F.Bahçe adına olabilecek en önemli şeydi. Keza golden sonra da oyunun senaryosunda değişen bir şey yoktu.
AKSİYON FİLMİ SANDIK
Beşiktaş bu maça gelene kadar son üç haftadır uyandığı için sonunu bir türlü göremediği rüyayı tekrar tekrar görür gibi atak yapıyor. Eksik ya da tam kadro fark etmeden akıcı pas trafiği ile rakip kaleye bir türlü gidemiyordu. Fakat F.Bahçe'nin formsuz kanat bekleri ve Mehmet Topuz'un olmayan mücadele gücü katkısıyla bu üç haftaya oranla daha iyiydi. Ama o kadar... Rüyanın sonunu Almeida gibi bir forveti olsaydı bu kez görebilirdi.
Sonuç olarak içinde korner derbilerini barındıran bir İstanbul kapışmasıydı... Oynamanın değil kazanmanın ön planda olduğu kısır bir çekişme hepsi bu! Son dakika golündeki paslaşmayı saymazsak futbol ziyafeti bekleyenler sofradan aç kalktı.
Oyuna sonradan giren Selçuk Şahin, derbileri kalabalık ve karmaşık olarak tanımlar... Maç fena halde onun bu tanımına uygundu. Aksiyon filmi diye gidilen 3. sınıf romantik komedi çıkan, afişi güzel bir derbi izledik.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ağustos 2022 Cuma

Golcü nerede?

5 Ağustos 2022 Cuma

Kadıköy'de festival havası

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

En önemlisi kazanmaktı

8.08.2022

Engin Verel

Burası Fenerbahçe!

9.08.2022

Alen Markaryan

Bu sevinçler camiayı diri tutar

9.08.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Golcü nerede?

12.08.2022

Gürkan Ata

Mahkum oyunla olmayacak asla!

13.08.2022