• 5 Kasım 2023 Pazar 07:00
  • |
  • 5 Kasım 2023 Pazar 07:00

YAZAR

Roller değişti

Paylaş

Bir haftadır konuşulan Fenerbahçe'nin eksiklerinin sahaya negatif yansıdığını gördük. Trabzonspor'un orta sahada iyi yerleşip kanatlardaki hızlı oyuncularına veya defanstan Onuachu'ya uzun pasla oynama planı bu eksikler nedeniyle sahaya kolayca yansıdı. Onuachu tüm eşleşmelerde Fenerbahçe defansına üstünlük sağladı. Samet'in kanatta Visca'ya kolay geçildiği ve bölgeye yaptığı ortada Oosterwolde'nin yanlış pozisyonunu golle cezalandırdı.

Fenerbahçe'nin solda Tadic - Ferdi, sağda İrfan - Osayi ile başarıyla uyguladığı ikili oyunları, Trabzonsporlu oyuncuların kademeli defans anlayışında ilk yarı kaybolup gitti, bir kornerde Zajc'ın direğin yakınından giden şutu dışında Trabzonspor kalesinde etkili olamadı. İlk yarı Dzeko golün hemen sonrasında girdiği pozisyonda geçtiği ıskada olduğu gibi en etkisiz maçlarından birini oynadı.

Fred'le orta sahada azalan enerji, Becao - Djiku ikilisinin hamle üstünlüğü olmayınca, bir türlü kapatılamayan hava kaçıran bir yaraydı 11'de.

İkinci yarı reaksiyon vermesi beklenen Fenerbahçe, üç dakikada iki gol yiyerek beklenenin aksini yaptı. Toparlanmak için kenardan müdahaleye muhtaç haldeki takımı İsmail Kartal izlemekle yetinde. Değişiklik için uzun süre bekleyen Kartal, skor 3-1'ken yaptığı değişiklikler, sahada olanı kötüden iyiye dönüştürmekten uzaktı.

Tadic Fenerbahçe'nin oyun liderlerinden biri. Bu tarz oyuncular şampiyonluk için önemlidir. Fakat böylesine gerilimi ve rekabeti yüksek maçlarda daha önemlidir liderlik. Tadic ilk yüksek gerilimli maçında performans olarak ortalamanın altında kaldı.

Livakovic ile Uğurcan performansı da tabelanın şekillenmesindeki etkenlerden biriydi. Livakovic kalesine gelen 4 şutun 3'ünde gol yerken, Uğurcan, Ferdi'nin şutlarında kritik kurtarışlar yaparak tabelaya rakibin yaklaşmasını engelledi.

Ligin başından itibaren tüm maçlarını kazanan Fenerbahçe bu kayıpla puan tablosunda ikinci sıraya geriledi. Bundan sonra gösterilecek reaksiyon şampiyonluktaki kararlılık açısından önemliydi. Geçen sezon büyük maçları kazanamayan Fenerbahçe, sonrasında hep kazanarak devam etmişti. Galatasaray ile değişen rollerde Fenerbahçe tekrar bunu gösterirse bu yenilgi şampiyonluk yolunda çekilen acılardan biri olarak kalır.

Zorbay Küçük bu maçın hakemi değil demişti Bahattin Duran. Haklı çıktı. Fakat ortaya çıkan sonuçtan sonra ödül mü alacak ceza mı göreceğiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Aralık 2023 Pazartesi

Plandan üstün plan

30 Kasım 2023 Perşembe

Hücum obezliği

27 Kasım 2023 Pazartesi

Ders gibi galibiyet

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

‘En kötü' iken kazanmak

3.12.2023

Engin Verel

Derbi için moral oldu

5.12.2023

Alen Markaryan

KONGRE

5.12.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Plandan üstün plan

4.12.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Tuna Tunca

Jorge Jesus'un takıma en büyük etkisi

30.04.2023

Burak Çolo

Milli Takım, EURO 2024'e renk katar

3.12.2023