• 23 Şubat 2018 Cuma 01:00
  • |
  • 23 Şubat 2018 Cuma 01:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

ROBiNHO’NUN MEST EDEN ÇALIMI

Paylaş

Elbette ben de herkes gibi futbolu gol için izliyorum. Ancak bazı çalımlar var ki, gol izlemek kadar keyif veriyor.  22’inci hafta müsabakalarında haftanın çalımı yarışması yapılacak kadar zengindi bu yönden.

BİR: Robinho – Lumanza (Osmanlıspor). Üçüncü gol öncesi topu sürmeye başladığında önüne gelen Lumanza’yı topa ayak dışıyla dokunarak adeta felç etti. Sağından atıp solundan geçerek devam ettiği atağı asistle bitirdi.

İKİ: Veysel Sarı – Maicon (Galatasaray). Veigneau yerine haftalardır sol bek oynayan Veysel, sağ beke geçtiği maçın ikinci yarısında sağ açıkta topu sürdü. Kademeye koşarak gelen Maicon’a çalım gösterip topu bir çekti ki Brezilyalı kadrajdan çıktı. Ortası sonuç getirmedi.

ÜÇ: Yusuf Erdoğan – Murat Yıldırım (Malatyaspor). Kesinlikle sıkıcı bir maçtı. Bir an seç desen maçta bekleneni vermeyen Yusuf Erdoğan’ın Malatya ceza sahası köşesinde önünü kapatan Murat Yıldırım’ı topu üzerinden aşırarak attığı çalım derim. Sonrasında maç boyu olduğu gibi kötü tercih yapıp şut çekti.

MiŞ MUŞ!

-Bursaspor yönetimi Igor Tudor ile anlaşmış.

-Tazminatı yüksek olduğu için Paul Le Guen’i gönderemiyormuş.

-Hoca da kendini tekrar ispat için geldiğinden, istifayı düşünmüyormuş.

-Ancak İstanbul deplasmanında Galatasaray maçı kırmızı çizgiymiş.

-Kaybedilirse Fransız hocayla yollar ayrılabilirmiş.

-Kadere bakın. Galatasaray’da onun yerine gelen Fatih Terim, Bursaspor’u yenerse Igor Tudor’a yeni bir iş kazandırabilirmiş!..

Favorim 3 futbol belgeseli

Netflix’in merakla beklenen Juventus belgeseli gösterime girdi. Kulüplerin dijital mecrayı atlamaması gerektiği bu işbirliği ile bir kez daha ispatlandı. Bu başka bir yazı konusu. Benim favori belgesellerim şunlar.

Daima Saf (2016): Beitar Jerusalem’e transfer olan iki Müslüman futbolcunun hikayesi ırkçılık ile yüzleştiriyor. Futbolun dilinin bir olduğunun ve ırkçılığa karşı koyanları da göreceksiniz. Dahası kulüp sahipliğinin yanlış kullanıldığında nelere yol açabileceğini göreceksiniz. Şampiyon Danimarka (2015): Türkiye’de plajdan geldiler, şampiyon oldular diye bilinen Danimarka’nın 1992 Avrupa şampiyonluğunu anlatan bir belgesel. Ülkenin futbolunu beğenmediği bir hocanın yıldızlarıyla sorun yaşayıp nasıl kahramanlığa gittiğini anlayacaksınız. Boris Becker (2017): Büyük sporcuların nasıl motive olduklarını, neler düşündüklerini, dibi gördüğüne inandığınızda gerçekte neler yaşadıklarını anlatan harika bir iş.

NEREDESİN MARKUS MERK?

Hakem hataları olduğunda hakemlerle konuşuyorum. En hatalı karara bile mantıklı bir bakış açısı ile açıklama duyuyorum. Katılmasam bile “Hım! Böyle de düşünülebilir” diyorum. Şu anda medyada hakem siyasetine aldırmadan hakem kararlarını yorumlayan bir Markus Merk eksikliği var.

DERBİ ÜÇLEMESİNİN HAKEM TAHMİNİ

Beşiktaş-Fenerbahçe ard arda üç kez karşılaşacak. Maçlar kadar gözler bu maçları yönetecek hakemlerde olacak.

İlki açıklandı: Cüneyt Çakır

Diğer ikisi için tahminim:

1- Fırat Aydınus

2- Bülent Yıldırım

KEŞİF: KAYHAN KÖFTECiSi

Deplasman ve yemek. Ayrılmaz ikili. Buradan daha önce üç favori mekan ve yemeği paylaşmıştım. Yeni keşfim Bursa’dan. Bursa denince akla ilk iskender kebap gelir. Yakında bunu bir köfteci değiştirebilir. Bursa’ya gittiğinizde Kayhan Köftecisi’ne uğramadan dönmeyin. Lezzetli köfte ve etler kadar sunumu da gözünüzü doyuracak nitelikte. Ev yapımı elma suyunu da denemelisiniz. Demedi demeyin!

TÜRK HAKEMLER YABANCI HAKEMLERE NE DER?

Hakemler arasında bir anket yapsak. “Süper Lig’e yabancı hakem gelmesini ister misiniz?” diye sorsak. Sonuç %90 “Evet” çıkar.

Sadece yerli hakemlerin hata yapmadığını ya da hataların taraf tuttuklarından olmadığını uygulamalı şekilde gösterme fırsatı kabul ederler.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Skandallar zinciri

19.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021