• 19 Aralık 2016 Pazartesi 02:00
  • |
  • 19 Aralık 2016 Pazartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Riekerink buz kesti!

Paylaş

Galatasaray güzel romanın harika ilk cümlesi gibi başladı. Sonrasında okudukça yavanlaşan ucuz bir roman gibi bitirdi. Osmanlıspor ise maçta baştan sonra iyi oynayan, ne oynadığı belli olan, estetik ve atletik tüm güzellikleri sergileyen taraftı. Galatasaray'ın elbette istediklerini yapamamasında hava ve zemin koşulları gibi önemli bir mazereti var. Ancak lider Başakşehir kazanmışsa ve takip ettiğin Beşiktaş bir gece önce kaybetmişse tüm mazeretlere rağmen daha gayretli olmak gerekirdi. Taktik planı yoktu veya Osmanlı Stadı'nın şartlarından dolayı tutmadı. Sadece anları iyi oynayarak bir puanı hanesine yazdırdı. İlk golde harika paslaşmalar ve ikinci golde Semih'in insiyatif alışı. Bu bir puan kötü mü, değil. Fakat şampiyonluk yolunda oynanan bu oyun yeterli değil.

Gaziantep maçını kendi evinde kazanırken verdiği pozisyonları, daha dikkatli olması gereken Osmanlı maçında önlemek adına hiçbir şey yapmadılar.

Takımda ayakta duran biraz Sneijder, biraz Bruma'ydı. Hakan, sakatlanana kadar Serdar, Semih ve Carole direndiler. Ancak orta sahada oynayan arkadaşları yardım etmediği için yalnız kaldılar. Çok pozisyon vermeleri onlardan kaynaklanmadı.

Riekerink'in değişiklikleri de enteresandı. Böyle bir deplasmanda rakibin etkili kanat hücumlarına karşılık, maça sağ kanatta Sabri ve Linnes'i önlü arkalı oynatarak başlayabilirsiniz. Fakat maç 1-1'ken maçın bitiriş on birini Sabri-Linnes ile yapmazsınız.

Dahası iki sağ bekiniz sahadayken, maç 2-2'ye geldikten sonra oynayacağınız 6-7 dakikada en çok etkili olabilecek adamınız Sneijder'ı çıkarmazsınız. Çıkarıp yerine stoper alıp iki sağ bekiniz sahadayken, 3-5-2'i oynarsanız, saha ve zeminden dolayı bu oyun ortaya çıktı demek sadece bir bahane oldu. Bu değişiklikleri de mi soğuk hava nedeniyle yaptı Galatasaray teknik heyeti, kimse anlamadı.

Sonuç Ankara'dan gelen bir puan iyi, hoca katkısı ve oyun sezonun belki de en kötü performansıydı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Faz3 çalışması!

21.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Nemrutluk diz boyu

23.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çıldırtıcı yakın markaj!

20.01.2022