• 30 Nisan 2016 Cumartesi 00:01
  • |
  • 30 Nisan 2016 Cumartesi 00:01

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Podolski haklı

Paylaş

Oyunun G.Saray adına aslında özeti, 78. dakikadaki olay... Yasin sol çaprazdan girdiği anda topu Podolski'ye çıkartsa galibiyet gelecekti. Ancak olmadı. O pozisyonda pas vermeme tercihi eleştirilir. Abartılı gözükse de tepkisinde Podolski haklı mı, haklı!...

Yasin için belki o pozisyon şunu akıllara getirdi. Dortmund seviyesine yükselip Bundesliga'da kalamadığının açık bir göstergesi.. Bir kanat oyuncusu için aslında öncelik gol attırmaktır. Ama o bireyselliği tercih etti.   

Maçın genelinde belki o ana odaklanmamak lazım. Çok da karşılıklı pozisyona girildi. Çekişmeli, güzel, kazanma odaklı bir 90 dakikaydı. Özellikle ikinci yarıda oyun G.Saray'a döndü. Ancak atamadılar. Burada önemli olan tabii ki, Avrupa bileti adına beşincilik için motive olmuş bir takımın önce takımdaşlıkla hareket edebilmesi.

Belki bu yüzden çok sayıda pozisyon akıl öne çıkmadığı için değerlendirilemedi. Bu telaşı biraz da final haftalarına bağlamak gerekiyor.

Hedefsizken konsatrasyon sorunu yaşandı belki haftalarca ama hedef konunca hırsa garip bir telaşe hali eklendi. Tecrübeli bir takım için bu durum normal olmasa gerek. Yine de ilk 30 dakikalık bölümde sürekli savunma arası koşularla G.Saray pozisyon denedi, buldu da. Ama ceza sahası içi etkisizliği üretime dönüşmedi.

Olcan sağ kanat gibi gözükse de içeri girişleri ile iyi maç çıkardı, iyi paslar da verdi. Selçuk-Emre Çolak ikilisinin organizasyonun mutlaka pozisyon zenginliğinde etkisi var. Ancak savunmanın bu kadar arıza vermesi de normal değil. Lig biterken bitmeyen bir çile durumu..   

Bu da 2 puana mal oldu. Yine de 1-0'dan oyunu çevirme hırsı kalan 3 maç için G.Saray adına umut verici. 

Gelecek sezon adına da bir kaç cümle etmek gerekiyor. G.Saray gösterdi ki, sistemle sonuç almaya çalışan bir teknik direktörle çalışmalı. Bu durumda bireysel anlamda oyunculardan daha fazla verim de alınabilir. Yeni hoca konusunda geç kaldı mı kalmadı mı onu zaman gösterecek ama bir an önce başlamalı... Hoca belli olmalı. Ki Riekerink de tahmin ediyorum tarafsız bir rapor yazacaktır. En azında o nerede duracağını biliyor. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Şu kombine meselesi

28.06.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022