• 30 Nisan 2016 Cumartesi 00:01
  • |
  • 30 Nisan 2016 Cumartesi 00:01

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Podolski haklı

Paylaş

Oyunun G.Saray adına aslında özeti, 78. dakikadaki olay... Yasin sol çaprazdan girdiği anda topu Podolski'ye çıkartsa galibiyet gelecekti. Ancak olmadı. O pozisyonda pas vermeme tercihi eleştirilir. Abartılı gözükse de tepkisinde Podolski haklı mı, haklı!...

Yasin için belki o pozisyon şunu akıllara getirdi. Dortmund seviyesine yükselip Bundesliga'da kalamadığının açık bir göstergesi.. Bir kanat oyuncusu için aslında öncelik gol attırmaktır. Ama o bireyselliği tercih etti.   

Maçın genelinde belki o ana odaklanmamak lazım. Çok da karşılıklı pozisyona girildi. Çekişmeli, güzel, kazanma odaklı bir 90 dakikaydı. Özellikle ikinci yarıda oyun G.Saray'a döndü. Ancak atamadılar. Burada önemli olan tabii ki, Avrupa bileti adına beşincilik için motive olmuş bir takımın önce takımdaşlıkla hareket edebilmesi.

Belki bu yüzden çok sayıda pozisyon akıl öne çıkmadığı için değerlendirilemedi. Bu telaşı biraz da final haftalarına bağlamak gerekiyor.

Hedefsizken konsatrasyon sorunu yaşandı belki haftalarca ama hedef konunca hırsa garip bir telaşe hali eklendi. Tecrübeli bir takım için bu durum normal olmasa gerek. Yine de ilk 30 dakikalık bölümde sürekli savunma arası koşularla G.Saray pozisyon denedi, buldu da. Ama ceza sahası içi etkisizliği üretime dönüşmedi.

Olcan sağ kanat gibi gözükse de içeri girişleri ile iyi maç çıkardı, iyi paslar da verdi. Selçuk-Emre Çolak ikilisinin organizasyonun mutlaka pozisyon zenginliğinde etkisi var. Ancak savunmanın bu kadar arıza vermesi de normal değil. Lig biterken bitmeyen bir çile durumu..   

Bu da 2 puana mal oldu. Yine de 1-0'dan oyunu çevirme hırsı kalan 3 maç için G.Saray adına umut verici. 

Gelecek sezon adına da bir kaç cümle etmek gerekiyor. G.Saray gösterdi ki, sistemle sonuç almaya çalışan bir teknik direktörle çalışmalı. Bu durumda bireysel anlamda oyunculardan daha fazla verim de alınabilir. Yeni hoca konusunda geç kaldı mı kalmadı mı onu zaman gösterecek ama bir an önce başlamalı... Hoca belli olmalı. Ki Riekerink de tahmin ediyorum tarafsız bir rapor yazacaktır. En azında o nerede duracağını biliyor. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

'Ah be' dedirten zafer!

09.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

İyi düşünelim iyi bitsin...

09.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021