• 23 Ekim 2014 Perşembe 01:45
  • |
  • 23 Ekim 2014 Perşembe 01:45

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Plansızlık ve imkansızlık

Paylaş

Hız ve kalite birleşince ilk yarı tabelada yazan skor, normal. Fakat Prandelli’nin bunu bozacak bir planı da olmalıydı. Arsenal maçından sonra Arsene Wenger “Hızlıydık, hızı ortadan kaldırdığımızda ikinci yarı Galatasaray’ın ne yapabileceğini gördük” demişti. En azından birbirine daha yakın durabilirler, topa sahip olduklarında pas trafiğini artırıp tempoyu düşürebilirlerdi. Rakibe “bugün hızlı oynamayın” diyemeyeceğinize göre, hızlı takımlara karşı alınacak önlemler neyse o alınırdı.

Sorun Dortmund’a yenilmek değil. Dortmund hiç yenilmeden bu kupanın final maçına yürüyebilecek kapasitede bir takım. Sorun, üç maçtır takımın puan alabilecek görüntüyü sergileyememesi. Bunun için bir planı olduğu hissi vermemesi. İkinci devreler hariç. Onda da Arsene Wenger’in dediği ortaya çıkıyor.

Cesare Prandelli, Hamit Altıntop’un söylediği gibi adaptasyon döneminde olabilir; ülkeyi, düşünce yapısını, oyuncularını tanımaya çalışıyordur. Kendi anlayışını yerleştirenene kadar zaman da istemesi doğaldır. Ancak bu sürede bir ışık da vermelidir. Dün Galatasaray’ın Prandelli ile nasıl bir takım olacağı ışığı yoktu.

İki Şampiyonlar Ligi maçından bu yana söylediğim bir şeyi tekrarlayayım. Artık iyi futbolcu kavramımızı değiştirmeliyiz. Kim iyi futbolcu, Avrupa’da kulüpler hangi tarz oyunculara yöneliyor bunu iyi analiz etmeliyiz. Dinamik oyuna ancak böyle adapte olabiliriz. Hem yetiştirirken, hem transfer ederken buna dikkat etmemiz gerektiği, üç maçtır ortada. Prandelli’nin de tek mazereti bu olabilir.

Maça dair şunu söylemeli. Dortmund “kazanacağım” diyerek başladı. Dortmundlu futbolcular Galatasaray defansının arkasına çok kolay sızdı. Hücumda genişliği kenar çizgilere kadar açmadan kullandılar, ceza sahası yan çizgisi hizasından dip çizgiye pas veya çalımla inerek yerleşim hatalarını kullandılar. Geriden gelen oyuncularına şut pozisyonu yaratacak pasları attılar. Orta yapmadılar. Hedefe pas attılar. Buna karşı koymak zordu, ama imkansız değildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

"El freni" inince

22.10.2021

Engin Verel

Gitmeyin daha iyi

22.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021