• 4 Aralık 2023 Pazartesi 07:00
  • |
  • 4 Aralık 2023 Pazartesi 07:00

YAZAR

Plandan üstün plan

Paylaş

Bakasetas'ın büyük oyunculuğunu tartışmıyorum bile; 'bir şeyler deniyoruz' dedikten sonra Abdullah Avcı, denedikleri şeyin ne olduğu pek anlaşılamayan bir otuz yedi dakika oynadı Bakasetas'ın yokluğunda. Onuachu'nun arkasında Trezeguet, Visca ve Pepe üçlüsüyle bire birde etkili, kanat özellikli oyuncular tercih etmişti.

Kayserisporlu oyuncuların bırakacakları en küçük boşlukları değerlendirebilecek bir üçlüydü. Kağıt üzerinde... Bir boşluk oluşturamadılar. Kayseri boşluk bırakmadı, öyle de diyebilirsiniz. Bunun karşılığı olarak da yarım puanı bile bulamayan (ilk yarı 0,39) gol beklentisi üretebildiler. Kayserispor'un 'bekle ve kazandığın topla hücum et' planına da orta saha açtıkları boşluklarla hayat verdiler.

Yetmişli dakikaların ortası... Bakasetas, Kayserispor ceza sahasının sol yanında. ki oyuncuyu eksiltti, pasını Trezeguet'ye verdi, ceza sahasındaki boşluğa koşusunu attı. Trezeguet ne yaptı? Şutla sonlandırdı. Bakasetas, 'Arkadaşına neden vermiyorsun!' serzenişini, bizim de anlayacağımız şekilde elle kolla yaptı. Denediklerinin bir türlü tutmamasının sebeplerinden biri de buydu: Takımdan önce kendini düşünmek...

Abdülkadir kenara gelirken, çalınan güçlü protesto ıslığını ömrüm boyunca anlayamayacağım. Kendi oyuncusunu, skor istediği gibi olmadığında, bütün olumsuzlukları bir kişinin üzerine yıkarak ıslıklamak nedir? Kendini rahatlatmak, 'ondan dolayı olmuyor' kandırmacası sadece. Islıkla çıktı Abdülkadir. yi miydi oyunu, hayır. Fakat tek kişilik bir oyun değil bu. Çok kötü olur ve uzun süredir, 'Ben iyi olmayacağım' dercesine oynarsa protesto edersin. Neyse, Abdülkadir'in de kulübünün de kendisi için yeni bir kariyer planı yapma vakti gelmiştir belki de...

Abdülkadir sahada değilken, ıslıklanmamışlar ve belki gelecekte ıslıklanmaya aday olan ayaklar sahadayken yedi golü Trabzon. Kayserispor direndi ve kazandı. Recep Uçar, geçen yıl kulübü küme düşmüş; kendisi oynattığı oyunla Süper Lig'de kalmış bir hocaydı. Orta sıra takımları için standart oluşturabilen bir hoca olduğunu gösterdi. Abdullah Avcı'yı geçmişte birlikte çalıştığı hoca yendi. Plan, planı yendi yani.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

26 Şubat 2024 Pazartesi

Kapalı kale

19 Şubat 2024 Pazartesi

Avcı, denge ve Meunier

12 Şubat 2024 Pazartesi

Zafere giden yol

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Kayıp büyük

1.03.2024

Engin Verel

Tehlikeli sinyaller

28.02.2024

Alen Markaryan

Yükselen değerler...

29.02.2024

Kenan Karcı

Yeni kurbanlar mı istiyorsunuz!

28.02.2024

Mustafa Sapmaz

Kapalı kale

26.02.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Krizden Semih Kılıçsoy çıktı

27.02.2024