• 20 Eylül 2012 Perşembe 02:00
  • |
  • 20 Eylül 2012 Perşembe 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Plan tuttu

Paylaş

Maç öncesi gazete sayfalarını süsleyen muhtemel on birlerden en büyük değişiklik iki takımın da stoperlerindeydi. Ferdinand, kariyeri boyunca iri forvetlerden fizik temasa girmekten kaçmış bir stoper. Alex Ferguson 'kurşun' gibi dediği Umut Bulut ve uzun boylu Elmander'e karşı (ki bana göre Fatih Terim Elmander'i ilk 11'e koymayarak Ferguson'u şaşırttı) onun etkisiz kalacağını düşündü. Vidic ve Evans yüksek topların hepsinde, vuramasalar da hava topuna çıkarak Galatasaraylı forvetleri bozmayı başardı. Ferguson'un planı tutmuştu. Fatih Terim ise Dany'i Cris'e tercih ederek şunu söylüyordu; Manchester'ın hızlı hücumcuları karşısında Cris ağır kalır. Dany hızıyla Manchester forvetleri karşısında acz içinde olmadı. Fatih Terim'in de planı tutmuştu.
İSTATİSTİKLERDE İYİYİZ
İyi ama Galatasaray ilk yarıda 1-0 geriye nasıl düştü?
Hücumlardaki davranış farkı skoru belirledi. Manchesterlılar ne kadar sakin, hızlı ve ayağa oynadıysa Galatasaray hücum setlerinde o kadar telaşlı ve dağınıktı. Bu yüzden istatistiklerde önde olmamıza karşın, tabelada geride kaldık.
Elbette Alman hakem Stark'ın Umut Bulut'un düşürülmesine penaltı kararı vermemesinin tabelayı şekillendirdiğini söyleyenlere de katılırım. Fakat bu kolaycılık olur. Çünkü Galatasaray hakeme rağmen skoru dengeleyebilecek pozisyonları buldu. Sakin kalabilseler doğru tercihleri yapabilirler ve beraberliğe ulaşabilirlerdi.
AH O DİREKLER!..
Nitekim ikinci yarı kontra ataklarda ve set hücumlarında ilk yarıdakine nazaran bu arızayı düzelttiklerinde net gol şutları geldi. Bu kez De Gea ve direkler çıktı karşımıza!
Oyun genelinde büyük bir arıza göstermeden oynayıp bu şekilde yenilmiş olmak önemli değil. Bu oyun geride kalan beş maç için iyi bir test oldu. Elbette Selçuk-Melo ikilisini geçen sezonun mükemmelliğine çıkartmak şartıyla.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ocak 2021 Salı

On dakika

05 Ocak 2021 Salı

Faydalılar arasında en faydalı

24 Aralık 2020 Perşembe

Diziliş değil tavır

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Denge bozulunca!

18.01.2021

Engin Verel

Yüzde 51 şampiyon

19.01.2021

Alen Markaryan

Babanızın paraları değil mi? Saçın bakalım...

19.01.2021

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Gürkan Ata

Avcı ve Kartal!

20.01.2021