• 27 Eylül 2014 Cumartesi 01:45
  • |
  • 27 Eylül 2014 Cumartesi 01:45

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Pirlo Sneijder!

Paylaş

Prandelli takımının yakasına yapışıp silkelemek adına, kendi inandığı, başkaları için sarsıcı bulunacak on biri sahaya sürdü.

İtalya Milli Takımı’ndan Pirlo’nun görevini Sneijder’e vermiş olması, saha dizilişini (3-5-2) değiştirmiş olmasından daha radikal bir karardı. Maç başladığında Sneijder’in defansın önünde oynadığını gördüğümüzde, Pirlo uyarısını yapan LigTV spikeri Ali Emre Dedeoğlu’na da bir selam olsun buradan.

Topu defanstan oyuna sokarken top kaybı yaşamamaları bu değişimin olgun meyvesiydi. Fakat kanat oyuncularının hücum bölgesindeki hamlığı devam ediyor.

Açık oyunda ilk  10 dakika verdikleri üç net gol pozisyonunda gol yememiş olması Galatasaray’ın şansıydı. Sonra iki duran top golü (ki Burak ikincisini aksiyona çevirdi) stresi azalttı, asla oyunu mükemmelleştirmedi.

Bu maçta Galatasaray’ın rakip kaleye atak geliştirmede agresifliği artmış, geride top çıkaran Sneijder’in hızlı hareket etmesi sebebiyle topu eveleyip gevelemekten vazgeçmişti.

Prandelli hücuma katkı yapan bek oyuncusu arıyor! Geçen hafta sağ bekte Yasin denemesi buydu. Son bir yılda sağ bek mevkii kiracısı sürekli değişen öğrenci evi gibi dağınık!

Tarık transferinin iyi tarafı bu maçta ortaya çıktı. Veysel’in sakatlığı sonrası Tarık’ı saga çekip Hakan Balta’yı sola yerleştirme hamlesini veriyor hocasının eline. Bu geçen sene olmayan bir alternatifti.

İtalya’da üçlü savunma oynatmış bir hoca olarak, böyle mi oynayacağını merak eden muhabirlere dörtlü defans oynayacaklarını söyleyen Prandelli’nin takıntıları olmayan bir adam portresi çizmesi önemli. Eğer Sivasspor için alınmış bir önlem değilse bu diziliş ve oyuncuları bu şekilde değerlendirilmesi, sonuçtan bağımsız olarak gelecek için temel olacağını gösterdi.

Agresifliği tamam ama sezonun en iyi oyununu oynarken altı net gol pozisyonu vermeleri (altıncısında gol yediler), bundan sonra nereye çalışacaklarının da göstergesi.

Formda Hamit Avrupa’nın en iyi takımlarına transfer oldu. Halil Altıntop Türkiye’den ayrılırken “Burada saha içinde sistemden daha çok kişiler önemli” demişti. Bence ikizi Hamit de ondan farklı düşünmüyordur. Şu anda Galatasaray’ın oturmuş bir sistemi yok, o oynasa da bireysel olarak çok şeyi değiştiremez. Fakat formda bir Hamit sistemin daha çabuk oturmasına katkı verir.

Roberto Carlos, Sivasspor’a kendi oynadığı kadar yakışıklı bir futbol oynatsa da deplasmanda tuttuğunu koparan görüntüden uzaklar, umduklarından ziyade bulduğu ile yetiniyorlar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Nemrutluk diz boyu

23.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022