• 31 Ocak 2017 Salı 02:00
  • |
  • 31 Ocak 2017 Salı 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Pas takımına dönüş

Paylaş

Maçın kalitesini artıran iki taraflı oyundur. Beş atan, liderliğe yükselen, şampiyonluğun en güçlü adayı mesajı çeken Beşiktaş'tan önce, Konyaspor'un da hakkını vermeli… Maçın hiçbir anında kopmadılar. Çirkinleştirmediler. Oyuna asıldılar. Ancak güzelliğini artıran taraf, Beşiktaş karşısında çok fazla yapacak bir şeyleri yoktu. Yetenekli bir oyuncunuz çıkar, kilitlenen maçı alır. Eğer yetenekli tüm oyuncularınız hepsi birden iyi oynamaya karar verirlerse, dün geceki gibi 'Futbol böyle oynanır' dedirtir. 

Babel adam eksilten, topsuz oyunda koşularıyla savunma oyuncularının pozisyon alışlarını arızaya uğratan ve ceza sahasını ikinci forvet olarak tamamlayıcı özelliğiyle ne kadar çok şey katacağını gösterdi. Dün ayrıca Adriano'ya yardımıyla, hakkında 'Takımı defansif arızaya uğratır mı?' konusunda  'Acabaları' da sildi attı. Talisca önce defanstan hücuma geçişte oyun kurucu, skor avantajını yakaladıktan sonra ikinci forvet oldu. Babel'e harika asist yaptı. Çok ön plana çıkmamasının sebebi, ondan daha iyi görünen oyuncuların olmasıydı. 

Quaresma bugüne kadar hep estetik oynuyordu. Fakat ligin ikinci yarısında skor yapmayı düşünerek, oynayan bir Quaresma var. Maçın Cenk'ten sonra en iyisiydi. Cenk Tosun transfer haberlerinde hâlâ santrfor adı geçerken, Demba Ba tribünde maçı izlerler, Beşiktaş'ın santrforluğuna basamakları teker teker çıkıp, kuruldu. Üç golünde de vuruşları usta golcü temizliğindeydi. Etrafında nasılsa oynayanlar var, ceza sahasında bekleyip geleni atarım oyunu değildi onunki… Sahanın her alanında çalıştı ve hakkını üç golle aldı. Belki onun bu performansı Demba Ba sonrası için hâlâ düşünülen santrfor transferini rafa kaldırmıştır. 

Beşiktaş dün kıvamında bir takımdı. Şenol Güneş geçen sezon ki; 'Pas takımı ayarlarına geri döndü.' Bu sezon bunu en iyi oynayan dünkü 11'i, önümüzdeki dönemin ideal kadrosu yapacaktır. Zorunlu kalmadıkça değişiklik yapmayacaktır. Aziz Yıldırım'ın açıklamaları, dünkü skorun verdiği coşku ile pazar günü kupa maçında büyük bir kapışmaya şahitlik edeceğiz. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Bir çuval incir berbat oldu

24.01.2022

Engin Verel

Zümrüd-ü Anka gelse...

23.01.2022

Alen Markaryan

Larin'in halleri

25.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çok net: Bu takım savunma yapamıyor!

24.01.2022