• 26 Ocak 2018 Cuma 02:00
  • |
  • 26 Ocak 2018 Cuma 00:21

YAZAR

Mustafa Sapmaz

ÖZBEK'E SEÇİMİ KAYBETTİREN YANLIŞLAR

Paylaş

Seçim kararını “Baskın Seçim” olarak nitelediklerinde, bunun öyle olmadığını kimseye ikna edemedi.

Etrafında, “Güvenoyu için seçime gidelim” diyenlerin yanlış yönlendirmelerinin farkına varamadı.

Belki anlaşmak istemese de Fatih Terim’le anlaştıktan sonra, “Fatih Terim’i getiren seçim kaybetmez” düşüncesinin rehavetine kapıldı.

Karşısında sezon sonunda ne olursa olsun seçime gideceğini söyleyen bir aday varken, Mayıs seçimini ağzına almadı.

Kendisine muhalif olup Fatih Terim ile iyi anlaşan isimlerin “Tüydüler” sözüyle karşı kanatta birleşeceklerini tahmin edemedi.

HAFIZALARDAN SiLiNMEYECEK

Başkanların gafları, komik anları vardır. Dursun Özbek’in tek başına çektiği “CİM BOM BOOOM!” gelmiş geçmiş en matrağı olarak hatırlanacak. Seçim kaybeden Vefa Küçük’ün kafasına konan kadeh gibi bu seçimin kaybettiren anı olarak hatırlanacak.

ABDULLAH AVCI OYUNUNUN EVRiMi

Sonuçlarına savunma takımı diye dudak büküldüğü dönem:

İstanbul Büyükşehir Belediye dönemini hatırlayın. İBB, İstanbul’un büyük takımları ile karşılaştığında savunmaya yerleşir rakibinin oyununu bozar, kontra atak yapardı. Hayalleri bulunan, ama kimseyi inandıramadığı dönem:

Abdullah Avcı, milli takım sonrasında ikinci kez geldiği Başakşehir FK ismiyle anılan dönemde, iki yıl takım savunmasına yoğunlaştı. Topsuz saha yerleşimleri antrenmanda önemli yer tutu. Topa yön veren büyük takıma dönüştükleri dönem: Puan tablosunda gelinen nokta kulübün özgüvenini yukarı çıkardığı gibi, oyun yapısını da geliştirdi. Topa sahip olan, hücum seçeneklerini artıran, dengeli bir takıma dönüştü. Bugün kimle oynarlarsa oynasınlar büyük takım refleksi gösteriyorlar. Kendi takımlarına savunmacı, hoca taktik bilmiyor, oyuncu yeteneği ile ayakta duruyor diye eleştiri getirenler; hoca değiştirmekten başı dönenler, Abdullah Avcı’nın gelişimini ve başarısında konuşmazlar. Konuşacakları başarısız anını beklerler. Bu arada da Abdullah Avcı, “Taraftarı olan takıma gitsin de görelim” gibi içi boş tartışmayı ısıtıp ısıtıp önümüze sürerler.

BAŞAKŞEHİR ŞAMPİYON OLUR MU?

Herkes bu sorunun cevabını merak ediyor.

Arda Turan’ın oluşturacağı baskının soyunma odasının ahengini bozmasına izin vermezse,

Kadrosunun iskeletini oluşturan otuz yaş üstü futbolcuların performansını sabit tutarsa,

Ligin ilk yarısında kaybettiği sürpriz puan kayıplarını ligin kırılma anlarında tekrarlamazsa, oyun kalitesi ligin en iyisi, oyuncu kalitesiyle derinliği en iyi takım haline gelmişken neden olmasın?

NABiL DiRAR’A ISLIĞIN SEBEBi

Türkiye’de her kulüpte kötüysen taraftar seni ıslıklar, yuhalar ve hatta küfreder. Bu kısmen dünyada da böyledir. Fenerbahçe’nin durumu farklı. Takım 29 Eylül 2017’den bu yana mağlup olmuyor. Kayserispor ve Osmanlıspor depreminden sonra zirveye dönüş de yapmış.

Ligin ikinci yarısının ilk maçında evinde rakibine pozisyon vermeden beraberliğe yakalandığında tribünlerde başta Dirar olmak üzere bazı futbolcular top ayaklarına geldiğinde homurtularla karşılaşıyor.

Çıkıp sorsan, kötü futbol diyen de çıkar; Valbuena’nın oynatılmamasından dolayı Aykut Kocaman’ın tercihlerinden dolayı ıslıkladığını söyleyen de…

Bana sorarsanız taraftarın ıslıklamasının sebebi bilinçaltında yönetimlerinden ümidi kesmiş olmaları yatıyor! En olmadık kişilere öfkelerini kusuyorlar. Yani bu “Fenerbahçe yakışıklı futbol oynar” düşüncesiyle oynanan futboldan kaynaklanan bir protesto değil.

Eminim ki, Aykut Kocaman, Ali Koç başkanlığında ligin bu haftasında bu noktada olsaydı, aynı tribünler ıslıklarla festival havası yaratırdı Kadıköy’de.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Derbide iki top yapılmaz mı?

26.10.2021

Engin Verel

Hataların derbisi

26.10.2021

Alen Markaryan

Adalet önemlidir siz olsaydınız ne yapardınız?

27.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Bir hamle, bir gol ve 3 puan!

24.10.2021