• 25 Eylül 2016 Pazar 00:01
  • |
  • 25 Eylül 2016 Pazar 00:01

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Oyuna müdahale farkı

Paylaş

Harika maçtı. İçinde yanlışları barındıran, güzelliklerin bu yanlışlardan doğduğu bir maç. Fakat oyuncuların özelliklerini sonuna kadar sahaya yansıttığı bir maçtı.

Şenol Güneş Cenk’i tek forvet, Oğuzhan’ı forvet arkası, Talisca ve Aboubakar’ı yedek bırakarak başladı. Cenk bu tip maçların tek forveti değil. Chedjou ve Hakan Balta’nın dengesini tek forvet bozmazdı. Ne Cenk, ne de oyuncu değişikliklerinden sonra Aboubakar tek oynarken onları zorlayamadı. Şenol Hoca yanlışından 4-4-2’ye dönerek saha içinde işleri düzeltti.

Aboubakar’ın yanında giriş çıkışlarıyla Cenk, Hakan ve Chedjou tandemini salladı.

Riekerink’in doğru on biri Beşiktaş’ın yanlışlarıyla birleşince kolaylıkla 2 farkı yakaladı. Doğrularla başlayan Riekerink yanlışları ile 2-0’ın tutulamamasında etkili oldu.

Josue’yi 2-0’da alıp oyunu tutmak varken bu hamlesini 2-1 sonrasına sakladı. Fakat ikinci golden önce oyuncu değişikliğini köşe vuruşu sonrasına Sneijder’in engellemesine izin vermesi, o pozisyondan gol gelmesi belki daha büyük hatasıydı.

İkinci yarı yorulan Sneijder ve Eren Derdiyok hem geri dönüşlerde takımı eksik bıraktı, hem de bundan daha önemlisi hücum omurgası sıkıntıya girdi.

Bu iki oyuncu Galatasaray’ın hücum omurgasını oluşturuyor. Onları maç içinde ekonomik kullanmak gerek. Bu omurga çökünce ikinci yarı Galatasaray sadece Josue ile bir pozisyon buldu.

Maçın ilk bölümünde 2-0’ı getiren faktörlerden biri de hızdı. Ligde Galatasaray 20km üstü koşularla (toplu, topsuz) kat edilen mesafe sıralamasında beşinci. Beşiktaş ise on yedinci. Bu hız farkı Bruma’nın koridoru bulduğunda attığı golde görüldü. Bu gol benim Beşiktaş – Galatasaray derbilerinde yakın tarihte gördüğüm en güzel gol.

İkinci yarı Gökhan Gönül daha çok defansif görevle Bruma’nın etkinliğini azaltmaya oynadı. Başarılı oldu diyebiliriz.
Galatasaray için bir puan kötü değil. Fakat galibiyete yaklaşmışken bire razı olmaları negatif.

Beşiktaş’ın ise kazancı bir puandan çok iki forvetle etkinliğinin artacağını görmesi olmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021