• 25 Eylül 2016 Pazar 00:01
  • |
  • 25 Eylül 2016 Pazar 00:01

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Oyuna müdahale farkı

Paylaş

Harika maçtı. İçinde yanlışları barındıran, güzelliklerin bu yanlışlardan doğduğu bir maç. Fakat oyuncuların özelliklerini sonuna kadar sahaya yansıttığı bir maçtı.

Şenol Güneş Cenk’i tek forvet, Oğuzhan’ı forvet arkası, Talisca ve Aboubakar’ı yedek bırakarak başladı. Cenk bu tip maçların tek forveti değil. Chedjou ve Hakan Balta’nın dengesini tek forvet bozmazdı. Ne Cenk, ne de oyuncu değişikliklerinden sonra Aboubakar tek oynarken onları zorlayamadı. Şenol Hoca yanlışından 4-4-2’ye dönerek saha içinde işleri düzeltti.

Aboubakar’ın yanında giriş çıkışlarıyla Cenk, Hakan ve Chedjou tandemini salladı.

Riekerink’in doğru on biri Beşiktaş’ın yanlışlarıyla birleşince kolaylıkla 2 farkı yakaladı. Doğrularla başlayan Riekerink yanlışları ile 2-0’ın tutulamamasında etkili oldu.

Josue’yi 2-0’da alıp oyunu tutmak varken bu hamlesini 2-1 sonrasına sakladı. Fakat ikinci golden önce oyuncu değişikliğini köşe vuruşu sonrasına Sneijder’in engellemesine izin vermesi, o pozisyondan gol gelmesi belki daha büyük hatasıydı.

İkinci yarı yorulan Sneijder ve Eren Derdiyok hem geri dönüşlerde takımı eksik bıraktı, hem de bundan daha önemlisi hücum omurgası sıkıntıya girdi.

Bu iki oyuncu Galatasaray’ın hücum omurgasını oluşturuyor. Onları maç içinde ekonomik kullanmak gerek. Bu omurga çökünce ikinci yarı Galatasaray sadece Josue ile bir pozisyon buldu.

Maçın ilk bölümünde 2-0’ı getiren faktörlerden biri de hızdı. Ligde Galatasaray 20km üstü koşularla (toplu, topsuz) kat edilen mesafe sıralamasında beşinci. Beşiktaş ise on yedinci. Bu hız farkı Bruma’nın koridoru bulduğunda attığı golde görüldü. Bu gol benim Beşiktaş – Galatasaray derbilerinde yakın tarihte gördüğüm en güzel gol.

İkinci yarı Gökhan Gönül daha çok defansif görevle Bruma’nın etkinliğini azaltmaya oynadı. Başarılı oldu diyebiliriz.
Galatasaray için bir puan kötü değil. Fakat galibiyete yaklaşmışken bire razı olmaları negatif.

Beşiktaş’ın ise kazancı bir puandan çok iki forvetle etkinliğinin artacağını görmesi olmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

18 Mart 2022 Cuma

Baskı altında kaldı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Üstelik 9 kişiyiz biz...

17.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Güneşli günler

11.04.2022

Gürkan Ata

35 ve 37. hafta hariç mükemmel planlama!

16.05.2022