• 11 Nisan 2017 Salı 01:00
  • |
  • 11 Nisan 2017 Salı 01:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Oyun zekasını konuşmak

Paylaş

Adebayor farkı ikiye çıkardığında Galatasaray hücum hattını oluşturan dörtlünün henüz şutu yoktu. Devre bittiğinde, Galatasaraylı hücum oyuncuları Başakşehir ceza sahasında sayıları kadar bile topla buluşmamıştı (3). 

Şu sıralar Belçika Milli takımının asistan koçluğunu yapan Thierry Henry geçen hafta “Futbolcuların hızını ve gücünü konuşuyoruz. Bu beni üzüyor. Çünkü oyun zekalarını konuşmayı unutuyoruz” demişti. 

Eğer siz orta saha merkezinde Sneijder’i oynatmayıp Yasin’den yaratıcı oyuncu çıkarmaya çalışırsanız, gücünüzün ya da hızınızın önemi kalmaz. Yazıya başladığım rakamların ortaya çıkış sebebi işte budur. 

Igor Tudor oyun zekası yüksek futbolcusu Sneijder’i fizik özelliklerini yeterli bulmayıp oynatmayabilir. Buna saygı duymak gerekir. Ancak o zaman daha akılcı bir plan uygulamak gerekir ki, bu Yasin’i ofansif orta saha merkez oyuncusu yapmak değildir. 

Abdullah Avcı’nın her zaman olduğu gibi bir planı vardı. İşleyen planlarıyla birlikte bu kez Adebayor adeta Akhisar maçında kaçırdıklarının acısını çıkardı. 

İzleyin ilk golde genç Cengiz Ünder, sol kanada bindirme yapan Adebayor’a vermiyor pası, oyunu sağ kanada çeviriyor. Koskoca Adebayor koşu gösterecek, genç oyuncu top atmayacak. Bunun iki sebebi vardır. Bir, takımın bir planı var. Onu uyguluyorlardır. İki, hocası genç oyuncuya o insiyatifi vermiştir, onu kullanıyordur. Soldan sağa yıktıkları o atak, arka direkte Adebayor ile golle sonlandırıldı. Semih’in hatası var mıydı? Evet! Ancak Semih’in suçundan çok o atağın içindeki bu detayı görmek gerekir. 

Başakşehirli futbolcular ortaların hiçbirini Muslera’nın etki alanine yapmadılar ya arka direğe yüksek kaldırdılar ya da kaleden dışarı doğru falsolu gönderdiler. Bu sayede kafa toplarında etkili oldular. Sete hücum etme konusunda ligin ikinci yarısında 7-8 farklı hücum seti planlaması olan Başakşehir bunun gibi mikro taktiklerle çok rahat kazandılar. Milli futbolcusu olmayan takımdan milli takımın başına hoca mı getirilir diyenler dün utanmış mıdır? 

Bir tarafta koşmayan (!) Emre’li takımı şampiyonluğa oynatan Abdullah Avcı; diğer tarafta koşmayan Sneijder’i tabelada üç fark varken sahaya atan Igor Tudor. Karabükspor’da saygı duyulacak iş çıkaran Tudor’a oynattığı üçlü savunma nedeniyle yapılan “Conte” benzetmelerinin ne kadar abartılı olduğu sanırım anlaşılmıştır. Fakat buna rağmen onun oyun anlayışına uygun ve onun kararlarına biat edecek futbolcu topluluğu oluşturma gerçeği değişmeyecektir. Yönetimin uygulamasını hep birlikte izleyeceğiz. Başakşehir’den en son dört yiyen takımın hocasını göndermeyi tercih etmişlerdi. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

Şansın ve golcün yoksa...

26.11.2021

Alen Markaryan

Bilica'nın çukuru!

28.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Lideri devirme sevdası!

23.11.2021