• 8 Mayıs 2023 Pazartesi 07:01
  • |
  • 8 Mayıs 2023 Pazartesi 07:01

YAZAR

Orta saha arızası

Paylaş

Maça yüksek tempoda başladı Fenerbahçe... Rakip alanda top kendisindeyken hareketli, top rakibe geçince baskısı yoğun oynadılar. Net pozisyon üretemeseler de topun Giresunspor ceza sahası civarında kalmasını sağladılar. Bir korner organizasyonundan VAR müdahalesi ile verilen penaltı golüyle isteklerini tabelaya yazdırdılar.

Fenerbahçe orta sahası Mert Hakan ve İsmail ile oyunun ilk yirmi dakikalık kurgusunda iyi işledi. Dönen topları aldılar. Topu ileri taşıdılar. Fakat golden sonraki strateji topun arkasında kalıp, geriden oyun kurmaktı. Bu bölümü aynı ikili beklenen üretkenlikten uzak kaldılar. Geriden oyun kurarken Peres'in sol stoper olarak pozisyon alıp defansı üçlediği bölümde top çıkarmakta zorlandılar. Giresunspor kendi sol kanadını kapatıp, Fenerbahçe'nin Ferdi ve Arda kanadıyla gelmesini engelledi, sola yönlenen oyunda Fenerbahçe topu ileri taşımakta zorlandı.

İkinci yarı aynı sorunla başladı. Jorge Jesus bu arızayı gidermek için üç oyuncu değişikliğine başvurdu. İstanbulspor maçında olduğu gibi yine iki merkez orta saha oyuncusunu kenara almayı tercih etti ki, bir kez daha bu tercihin doğru olmadığı görüldü. Oyunu tutmak bir yana Giresunspor'a geçiş oyununda ısınmamış orta sahalarla daha fazla şans verdi.

Sezon başından bu yana defansın arkasına atılan toplardan pozisyon veren Sarı-Lacivertliler yine aynı hatadan kalesini gole kapatamadı. Son dakika sakin kalacak, sezon boyunca olduğu gibi şapkadan tavşan çıkaracak Valencia da saha içinde olmayınca, panik halinde oynadığı maçı kazanamayarak, ayağına gelen şampiyonluk yarışında derin yara aldı. Şimdi tek umutları Başakşehir'in Galatasaray'dan puan alması olacak ki, Sarı-Kırmızılılar kendilerinin yaptığı hataya düşecek mi göreceğiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Çocuklar gülüyor

5 Mayıs 2024 Pazar

Alman hoca gerçeği

29 Nisan 2024 Pazartesi

Mental kazanım

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Mayıs Modu Açılınca

6.05.2024

Engin Verel

Şampiyonluğa bedel

20.05.2024

Alen Markaryan

FUTBOLSUZLUK BALOSU

21.05.2024

Kenan Karcı

İkisi de şampiyon

20.05.2024

Mustafa Sapmaz

Çocuklar gülüyor

20.05.2024

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Burak Çolo

Sinan Kaloğlu ile hasbihal

19.05.2024