• 29 Mayıs 2016 Pazar 09:34
  • |
  • 29 Mayıs 2016 Pazar 09:34

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Öpücüklerle

Paylaş

Alicia Keyes artı futbol, eşittir düşünen bir emoji!.. Maç öncesi mini konser sırasında, Amerikalı bir grafik tasarımcısının (harika futbol çizimleri vardır) attığı tivit böyleydi. Haklı mı? Evet. Fakat derdine bak! Bizde o toplama işleminde eşittirden sonra düşünen ifadeye ulaşmak için futbolu nelerle topluyorlar. Kavga, küfür, hakaret… Amerikalı grafik tasarımcının derdi de dert mi?
Tekrarlayalım. Futbol eğlence sektörünün artık tam da göbeğindedir! Türkiye’de yöneten, oynayan, izleyen bunu unutmasın. Dünkü final öncesi artık finallerin bir maçtan daha fazlası olduğunu gösterdi. Gösteri sanatı. Dün geceki en iyisiydi.
Bizde ise üç gün önce kupa için “kupadan daha fazlası” tanımlaması, yönetimlerin yaptığı yanlışların sonucunda final sonrası kopacak tufanı izah ediyor.
En az gol yiyen iki takımın finaliydi.  Türkiye’de savunmayı öcü gibi görenler, sosyal medyada Atletico’nun bir savunma futbolu oynadığını kafamıza kazımaya çalışsa da Real Madrid hocası Zizou, maç öncesi “Onlar komple bir takım, hücumu da savunmayı da birlikte iyi uyguluyorlar” mealinde konuştu. Dün de Real Madrid, savunması güçlü Atletico karşısında özellikle ilk yarı hücumdan çok savunmada yaptığı doğrularla ayakta kaldı. 
Defansta kendi alanlarına iyi yerleştiler. Boş alanları ölü noktalarda bıraktılar. Topa sahip olan veya pas opsiyonlarına yakın oynayarak ikili mücadelelerde avantaj sağladılar.
Savunma futbolu değil, kötü olan golü attıktan sonra üstüne yatayım anlayışıdır, ki bu ne savunma ne hücum futboludur. Pasif direniştir! Real Madrid’in maçı doksan dakikada bitirememesi de bundandı.
İlk yarı savunma direnci ile hücumda istediklerini yaparken, ikinci devre bundan vazgeçtiler. Ramos’un golü ofsayttı. Doksan dakika bu ofsayt golle bitseydi, hafızamızda “Hatırlanmayacak Şampiyonlar Ligi Finalleri” klasörüne atardık. Zayıf bir senaryo olurdu. Ronaldo veya Griezmann’dan bekleneni Carrasco yaptı. Hem golüyle hem öpücüğüyle finali finale çevirdi! Kuru fizik güç çarpışması, onun sayesinde romantik bir sonla hatırlanacak! Her ne kadar Atleticolular unutmak istese de…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

5 Ağustos 2022 Cuma

Kadıköy'de festival havası

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

En önemlisi kazanmaktı

8.08.2022

Engin Verel

Burası Fenerbahçe!

9.08.2022

Alen Markaryan

Bu sevinçler camiayı diri tutar

9.08.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Kadıköy'de festival havası

5.08.2022

Gürkan Ata

Korner hocası almaya gerek yok!

6.08.2022