• 29 Mayıs 2016 Pazar 09:34
  • |
  • 29 Mayıs 2016 Pazar 09:34

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Öpücüklerle

Paylaş

Alicia Keyes artı futbol, eşittir düşünen bir emoji!.. Maç öncesi mini konser sırasında, Amerikalı bir grafik tasarımcısının (harika futbol çizimleri vardır) attığı tivit böyleydi. Haklı mı? Evet. Fakat derdine bak! Bizde o toplama işleminde eşittirden sonra düşünen ifadeye ulaşmak için futbolu nelerle topluyorlar. Kavga, küfür, hakaret… Amerikalı grafik tasarımcının derdi de dert mi?
Tekrarlayalım. Futbol eğlence sektörünün artık tam da göbeğindedir! Türkiye’de yöneten, oynayan, izleyen bunu unutmasın. Dünkü final öncesi artık finallerin bir maçtan daha fazlası olduğunu gösterdi. Gösteri sanatı. Dün geceki en iyisiydi.
Bizde ise üç gün önce kupa için “kupadan daha fazlası” tanımlaması, yönetimlerin yaptığı yanlışların sonucunda final sonrası kopacak tufanı izah ediyor.
En az gol yiyen iki takımın finaliydi.  Türkiye’de savunmayı öcü gibi görenler, sosyal medyada Atletico’nun bir savunma futbolu oynadığını kafamıza kazımaya çalışsa da Real Madrid hocası Zizou, maç öncesi “Onlar komple bir takım, hücumu da savunmayı da birlikte iyi uyguluyorlar” mealinde konuştu. Dün de Real Madrid, savunması güçlü Atletico karşısında özellikle ilk yarı hücumdan çok savunmada yaptığı doğrularla ayakta kaldı. 
Defansta kendi alanlarına iyi yerleştiler. Boş alanları ölü noktalarda bıraktılar. Topa sahip olan veya pas opsiyonlarına yakın oynayarak ikili mücadelelerde avantaj sağladılar.
Savunma futbolu değil, kötü olan golü attıktan sonra üstüne yatayım anlayışıdır, ki bu ne savunma ne hücum futboludur. Pasif direniştir! Real Madrid’in maçı doksan dakikada bitirememesi de bundandı.
İlk yarı savunma direnci ile hücumda istediklerini yaparken, ikinci devre bundan vazgeçtiler. Ramos’un golü ofsayttı. Doksan dakika bu ofsayt golle bitseydi, hafızamızda “Hatırlanmayacak Şampiyonlar Ligi Finalleri” klasörüne atardık. Zayıf bir senaryo olurdu. Ronaldo veya Griezmann’dan bekleneni Carrasco yaptı. Hem golüyle hem öpücüğüyle finali finale çevirdi! Kuru fizik güç çarpışması, onun sayesinde romantik bir sonla hatırlanacak! Her ne kadar Atleticolular unutmak istese de…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

'Ah be' dedirten zafer!

09.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

İyi düşünelim iyi bitsin...

09.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021