• 12 Ağustos 2023 Cumartesi 07:00
  • |
  • 12 Ağustos 2023 Cumartesi 07:00

YAZAR

On numaranı seç

Paylaş

Abdülkadir Ömür yaz kampı sırasında TRT Spor'a verdiği röportajda "Manchester City transferim içimde ukde kaldı" demişti. Pişmanlıktan ziyade Avrupa'da oynama hayalini anlatıyordu. O gün gitse Trabzon şehrinin çok on yıllarca beklediği şampiyonluğa imzasını atamayacaktı. Artık şampiyon bir futbolcu olarak, hayal kırıklığı ile kapadığı geçen sezonun ardından başarılı bir sezon ve sonrasında Avrupa'da futbol oynama hayali kurmuş belli ki.

Dün meziyetlerini gösterebileceği bir pozisyonda başladı: Forvet arkası. Üstelik özgürlük verilmiş şekilde. Bu onun için en iyi rol. İyi de bir kırk beş dakika çıkardı. Topu rakip alana etkili ve çabuk taşıdı, Antalyaspor ceza sahası civarında gerektiğinde kilit paslarını attı.

Onun arkasında Kourbelis, Bakasetas ile kurulan orta saha hem rakibin orta sahayı kolay geçmesine sebep oldu. Topun çabuk kazanılamaması da Abdülkadir'in başrolde olduğu hücum aksiyonlarının sayısını seyreltti. Neredeyse bir saatlik sürede golün ve tehlikeli atakların duran toptan gelmesinin sebebi buydu. Abdülkadir'in rolü değil.

İkinci yarı Visca'nın yerine giren Bardhi orta saha merkezine yerleşince, Abdülkadir'e eskisi gibi sağ kanat sürgünü düştü ki, bu ocakta iyi olan bir aşçıyı soğuk bölümüne almakla eşdeğer bir etki bıraktı yine.

Bakasetas ile Abdülkadir'i birlikte oynatmak için oyunculara yer aramaktansa, Bjelica'nın on numara pozisyonunda bir oyuncuya karar verip diğerini kulübeye çekmesi en doğrusu Trabzonspor için. On numaranı seç, ona göre takım kur. Elbette Abdülkadir ve Bakasetas'ı kulübeye çekmek de, onları orada olmaya ikna etmek de kolay değil. Öyleyse biriyle yolları ayırıp, onlara uygun orta saha ve santrforu transfer etmek Trabzonspor'un oyununa, onların ikisini birden sahada tutmasından daha fazla fayda verecektir.

On bir kurulurken yerli oyuncunun kıymetli olduğu düşünülürse bu isimin Abdülkadir olması daha doğru. Transfer dönemi bitmeden ona göre bir takım kurgusu yapılır. Bu yola gidilmeyecekse Trabzonspor'un sağ ve sol forvet oyuncularının daha içe girdiği ve orta sahayı kalabalıklaştırdığı bir oyun tercih edilmesi gerekir ki, eldekilerle bu kolay gözükmüyor. Orsic'in sakatlığı bu yüzden çok kötü olmuş. Dün bu kurguda alınan üç puan, bu pencereden bakılırsa değerli.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

30 Kasım 2023 Perşembe

Hücum obezliği

27 Kasım 2023 Pazartesi

Ders gibi galibiyet

13 Kasım 2023 Pazartesi

Teselli ikramiyesi

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

10 numaran orijinal olunca

26.11.2023

Engin Verel

Hayal alemi!

1.12.2023

Alen Markaryan

‘Böyle kayrılmak istemiyoruz' demezseniz???!!

28.11.2023

Kenan Karcı

Seyirci kazandı

28.11.2023

Mustafa Sapmaz

Hücum obezliği

30.11.2023

Gürkan Ata

Fotoğraf netleşiyor mu?

23.05.2023

Tuna Tunca

Jorge Jesus'un takıma en büyük etkisi

30.04.2023

Burak Çolo

Kopenhag'ı yen gruptan çık!

30.11.2023