• 25 Mart 2016 Cuma 01:00
  • |
  • 25 Mart 2016 Cuma 01:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Olgun futbol

Paylaş

Grup maçlarında kaybettiklerimizi kontrollü oyunla geri kazanmıştık. Kariyerini neredeyse kora kor oyunla geçirmiş Fatih Terim’in taktik olgunluk dönemi diyebileceğimiz bu dönemde kazanan takım alışkanlığını yakaladık.

Dün maçın ilk altmış dakikası, bu oyunun da üstüne koyarak oynadık. Solda Caner-Arda ikilisi turnuvanın en gözde kanadını oluşturabilir. Bu sırada etkili oynadılar.Sağ kanatta Gökhan-Volkan atağı zorlayan, ama sol kanat kadar uyumlu olmayan bir görüntüdeydi. Volkan bir gol atsa büyüyerek gidecek. Ancak bitiriciliğinden çok, Gökhan’ı oyuna sorakar oynamayı geliştirirse iki kanadı çok etkili bir takıma dönüşebiliriz.

Cenk Tosun, forvette harika iki gol attı. Tek kelimeyle klastı. Belki orta saha ile daha fazla al-ver yapması gerekir. Şu gerçek ki, Burak Yılmaz’ın eksikliğini hissettirmedi. Aynı zamanda çok iyi bir takım oyuncusu. Şutu auta giden arkadaşını teselli ediyor. Koşmaktan yüksünmüyor.

Orta saha merkezinde topa hükmeden, oyunun yönünü değiştiren, kanal açan, ara pası yapan oyuncu ön plana çıkmadı. Bu konuda Oğuzhan’da ısrar etmek gerekli. Onun da kulüp takımında yakaladığı seviyeye çıkması şart. Dikine alan kat eden bir oyuncumuz olsa Arda’yı da çok daha etkili kullanabiliriz.

Stoperle bu bölgede sıkıntılı görünüyoruz. Ancak bu bölgede sayısal bir eksiklik değil. Stoperde sayısal eksikliğe dengeli oynayan Hakan Balta’nın sakatlığı çok iyi olmadı. Onun yerine giren Ahmet Çalık, potansiyeline yakışır oynamaya devam ediyor. Ancak sayısal olarak bu bölgede sıkıntılı iki hazırlık maçı oynayacağız.

Milli takımın turnuva öncesi ve sonrası belki de başını ağrıtacak tek bölge burası olacak. Mehmet Topal’ın varlığı ile topu daha iyi kullanan defans merkezi, dünün en büyük artısıydı. Çalık’da bire birde iyi markaj yaptı.

Volkan Babacan genç milli takımdan beri iyi kaleci. Dün de ona iş düştüğünde gerekeni yaptı.

Skor önemli değil. Milli takım gruplarda kendilerini yenilmez yapan oyun anlayışlarını olgunlaştırabilecekleri gösterdiler. Elbette oyun olarak sallandığı dakikalarda beraberliğe yakalandığı halde kazanması da Millilerin artısıydı!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

12 Ocak 2021 Salı

On dakika

05 Ocak 2021 Salı

Faydalılar arasında en faydalı

24 Aralık 2020 Perşembe

Diziliş değil tavır

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Maç 'orta'da bitti

21.01.2021

Engin Verel

Bu futbolla 1 puan kazançtır

22.01.2021

Alen Markaryan

Bizden ayrılmayın

22.01.2021

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Gürkan Ata

Avcı ve Kartal!

20.01.2021