• 25 Mart 2016 Cuma 01:00
  • |
  • 25 Mart 2016 Cuma 01:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Olgun futbol

Paylaş

Grup maçlarında kaybettiklerimizi kontrollü oyunla geri kazanmıştık. Kariyerini neredeyse kora kor oyunla geçirmiş Fatih Terim’in taktik olgunluk dönemi diyebileceğimiz bu dönemde kazanan takım alışkanlığını yakaladık.

Dün maçın ilk altmış dakikası, bu oyunun da üstüne koyarak oynadık. Solda Caner-Arda ikilisi turnuvanın en gözde kanadını oluşturabilir. Bu sırada etkili oynadılar.Sağ kanatta Gökhan-Volkan atağı zorlayan, ama sol kanat kadar uyumlu olmayan bir görüntüdeydi. Volkan bir gol atsa büyüyerek gidecek. Ancak bitiriciliğinden çok, Gökhan’ı oyuna sorakar oynamayı geliştirirse iki kanadı çok etkili bir takıma dönüşebiliriz.

Cenk Tosun, forvette harika iki gol attı. Tek kelimeyle klastı. Belki orta saha ile daha fazla al-ver yapması gerekir. Şu gerçek ki, Burak Yılmaz’ın eksikliğini hissettirmedi. Aynı zamanda çok iyi bir takım oyuncusu. Şutu auta giden arkadaşını teselli ediyor. Koşmaktan yüksünmüyor.

Orta saha merkezinde topa hükmeden, oyunun yönünü değiştiren, kanal açan, ara pası yapan oyuncu ön plana çıkmadı. Bu konuda Oğuzhan’da ısrar etmek gerekli. Onun da kulüp takımında yakaladığı seviyeye çıkması şart. Dikine alan kat eden bir oyuncumuz olsa Arda’yı da çok daha etkili kullanabiliriz.

Stoperle bu bölgede sıkıntılı görünüyoruz. Ancak bu bölgede sayısal bir eksiklik değil. Stoperde sayısal eksikliğe dengeli oynayan Hakan Balta’nın sakatlığı çok iyi olmadı. Onun yerine giren Ahmet Çalık, potansiyeline yakışır oynamaya devam ediyor. Ancak sayısal olarak bu bölgede sıkıntılı iki hazırlık maçı oynayacağız.

Milli takımın turnuva öncesi ve sonrası belki de başını ağrıtacak tek bölge burası olacak. Mehmet Topal’ın varlığı ile topu daha iyi kullanan defans merkezi, dünün en büyük artısıydı. Çalık’da bire birde iyi markaj yaptı.

Volkan Babacan genç milli takımdan beri iyi kaleci. Dün de ona iş düştüğünde gerekeni yaptı.

Skor önemli değil. Milli takım gruplarda kendilerini yenilmez yapan oyun anlayışlarını olgunlaştırabilecekleri gösterdiler. Elbette oyun olarak sallandığı dakikalarda beraberliğe yakalandığı halde kazanması da Millilerin artısıydı!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

4 artı, 3 eksi

17.01.2022

Engin Verel

Ağlanacak halinize...

20.01.2022

Alen Markaryan

Evlerinin önü boyalı direk!

19.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Çıldırtıcı yakın markaj!

20.01.2022