• 14 Ekim 2015 Çarşamba 00:44
  • |
  • 14 Ekim 2015 Çarşamba 00:44

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Oh be, mucize!

Paylaş

Kazandığımız Çek Cumhuriyeti maçı sonrası, iyi mi yoksa kötü mü oynadık, polemiğini hemen fırına vermiştik. Dün gece o Çek Cumhuriyeti, Hollanda’yı evinde yendi de, bize üç gün önce ne büyük iş yaptığımızı anlattı.

Evet, Hollanda bu kez gerçekten tarihinin en kötü Hollanda’sı olabilir. Bizden üç yemiş, Çekler’e evindekaybetmiş olabilirler. Kusura bakmayın, ama bu onların sorunu.

Bunu ilk iki maç sıfır çektikleri bir gruptan son dakikada olsa Avrupa Şampiyonası’na direkt katılma biletini alarak çıkmış oyuncuların yaptıkları işi küçültmek için kullanmayacağım. Bu yazıyı okuyan sizler, bugün sokakta bolca kulak misafiri olacaksınız zaten. Belki siz de böyle düşünüyor olabilirsiniz. Tavsiyem, anın tadını çıkarın. Çünkü keyif alacak çok fazla şey yaşamak pek mümkün olmuyor son zamanlarda…

İzlanda maça lider gibi başladı. 4-4-2 nasıl oynanır; dizilişleri, sahaya yayılışları, mesafeleri ve geçişleriyle gösterişsiz bir şekilde sergilediler. Tüm grup maçları boyunca olduğu gibi.

İlk çeyrekteki temkinli oyunumuzun ardından santraforsuz kadronun topun değerini bilen anlayışını açık ettik.

Yirmi beşinci dakikada Oğuzhan’la kısa paslı, rakibin arkasına sızarak ve merkezden yaptığımız atak bu kadronun ideal şablonuydu. Bunu daha fazla sayıda yapamayışımızın iki nedeni olabilir, kontrollü oyun ve santraforsuz oyun pratiğimizin olmayışı.

Maç içinde gelen müjdeli haberler sonrası oyuncu değişiklikleri ile kaybedecek birşeyimiz olmadan oynadık. Ancak bizi “0” (yazıyla sıfır) puandan buraya getiren duygunun hangi şartta olursa olsun sakinlik olduğunu unutunca bir kişi eksik kaldık!..

O eksilen bir kişi bizi değil, İzlanda’yı bozdu. Çünkü saha içi disiplinlerini, duygularına teslim ettiler. Grup maçları boyunca yapmadıkları birşeyi yapıp şuursuzca saldırdılar. Bizi ise maç başı sakinliğine ve disiplinine döndürdü.

Selçuk’un frikiği hayatımızda kaybetmek üzere olduğumuz bir duyguyu hatırlattı, mucize!.. İnanın çocuklar, soğukkanlı olur sakin davranırsanız olmaz denileni başarırsınız. Futbol sahasında da, hayatta da…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Haziran 2021 Pazartesi

Güneş'e yazar!..

17 Haziran 2021 Perşembe

Hayaller ve gerçekler

12 Haziran 2021 Cumartesi

İtalya kalesi uzakta!

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Ortada 'takım' yok

29.07.2021

Engin Verel

Reklamlar bitti

21.06.2021

Alen Markaryan

Futbolun kuralları

27.07.2021

Kenan Karcı

Biz 'bitti' dedik, bitmeden...

23.07.2021

Mustafa Sapmaz

Güneş'e yazar!..

21.06.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021