• 25 Aralık 2016 Pazar 02:00
  • |
  • 25 Aralık 2016 Pazar 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Ofsayttaki hakemler!

Paylaş

Deli gibi hazırlanırsın. Sınava girer, sorulara bir göz atarsın. Şaşırırsın! Neredeyse hepsi beklemediğin yerden gelmiştir. Bocalarsın. Hatırladıklarınla haletmeye çalışırsın. Başakşehir FK’nın hali Attamah’ın golüne kadar çalışmadığı yerden soruyla karşılaşan öğrenci gibiydi. 

Abdullah Avcı, Süper Lig’de maç öncesi rakip analizine çalışıp onların zayıf yanını kendine avantaja çevirecek taktiği (mikro taktik) üretmek için kafa yoran üç beş hocadan biri. Adana yetenekli oyuncuları ve geçmiş maçlardan daha disiplinli saha yayılımı ile Başakşehir’in tüm çalıştıklarını çöpe attı. 

Visca ile sağ kanattan, Cengiz ile sol kanattan, arkalarındaki bekleri de ileri çıkararak hücum üstünlüğü kurmaya çalıştılar. Magaye, Koman ve sağ kanattan Digao başta olmak üzere arkadaki Adanasporlu oyuncular boş alanlara hızlı hücum edince Başakşehir defans ile hücum dengesini bozdular. Lideri savunma yapmak zorunda bıraktılar. Bolca geri koşturdular. 

Adanaspor ilk yarıyı önde bitirmeyi hak etmişti. Defansif bir oyuncu olarak bilinen Attamah estetik bir hücumcu vuruşu ile attı golü. Sezonun ilk yarısının en güzel ilk 10 gol vuruşu arasına girer. 

Adanaspor oyunu dar alanda oynamayıp geniş alanda oynadı. Rakibini kendi alanında kalesine yakın karşılamayıp ön alanda baskı yaptı. Bu sayede sahanın her alanını teke tek yetenek yarışına çevirdiler. Buna sahip oyuncuları ile de Başakşehir’i zorladılar. 

Yedikleri golden devre sonuna kadar sallanan Adanasporlu futbolcular ikinci yarı bıraktıkları yerden devam ettiler. Attıkları gol zedelenen disiplinlerini kuvvetlendirdi. 

Muhtemelen Başakşehir teknik heyeti ligin sondan ikincisinden böyle "Gözü pek" bir oyun beklemiyordu. 

Eğer Mossoro’nun nizami golü sayısaydı Başakşehir bu kötü oyununa rağmen maçı kazanabilirdi ki, bu şampiyonluğa oynayan takımların önemli özelliklerinden biridir. Hakem Hüseyin Göçek doğru verdiği kararı, yardımcısının kararı ile yanlışa çevirdi. Mossoro’nun golüne ofsayt demek, "Ben hakemlikte ofsayttayım" demektir. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

14 Aralık 2021 Salı

Fark oyun yapısı

10 Aralık 2021 Cuma

Çıkış Avrupa'da

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

4 artı, 3 eksi

17.01.2022

Engin Verel

Geçiş dönemi!

16.01.2022

Alen Markaryan

Hakemiz diye neler yapıyorlar

18.01.2022

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Fark oyun yapısı

14.12.2021

Gürkan Ata

Gerçekçi bir yaklaşım: Kaybetmemek!

16.01.2022