• 6 Haziran 2016 Pazartesi 02:00
  • |
  • 6 Haziran 2016 Pazartesi 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Nuri Şahin ve Selçuk İnan...

Paylaş

Karadağ maçının son bölümünde 4-4-2'ye döndüğümüzde Nuri orta saha merkezinde Ozan Tufan ile oyunu dengelemişti. Yüzü rakip kaleye dönük çat, çat paslarla oyunu iyi yönlendirmişti.
Dün de Selçuk İnan 4-1-2-3 dizilişinde orta saha merkezinde solunda ve sağında Ozan Tufan-Oğuzhan Özyakup ikilisi ile oyunun hakimiyetini ele geçirmemizde etkili oldu.
Turnuvada orta saha kurgumuzda bu ikiliden biri mutlaka olmalı.
Dün solda Arda Turan, sağda Hakan Çalhanoğlu ile pasör sayısı beş olunca top bize geçtiğinde daha güvenli bir takım olduk. Bu özelliğimizi çok etkili kullanamadık. Eksiğimiz hızdı.
İlk yarının son beş dakikasına kadar Burak Yılmaz hariç topun arkasına çok disiplinli şekilde geçtik. Saha yerleşimimiz, oyuncular arasındaki mesafe gayet iyiydi. Baskı yapmayıp kalemize kadar geriledik. Kaliteli defans oyunumuz nedeniyle ceza sahamız içinde pozisyon vermedik, ama topu o bölgede kaptığımızda topu rakip sahaya taşımakta zorluk çektik.
Pasör Hakan ve Arda'nın topla fuleli koşu özelliğinin olmaması, Burak Yılmaz'ın fizik kondisyonunun yetersizliği bizi mahkum gibi gösterdi.
Başlangıç 11'i ile sahadaysak oyunu rakip alanda oynamalıyız. İkinci yarı Volkan Şen ve Emre Mor'un girişiyle topu rakip alana çabuk taşıma sorunumuzu çözdük.
Ancak kusurları da olsa birlikte hareket etmemiz açısından gayet olumlu oynadık.
Sağ bekte Gökhan Gönül'ün oynaması da defanstan çıkışlarımızı düzelttiğini belirtmeli.
Güney Kore karşısındaki Çek Cumhuriyeti'ne bu oyuncu ve diziliş tercihi ile üstünlük kurabileceğimizin izlerini gördük. O maçta bu oyunun üzerine Fatih Terim’in antrenmanlarda uygulattığı ve adını "Üçlü Referans Sistemi" koyduğu topu kaybettiğimiz yerde en az üç oyuncu ile baskıyı eklemeliyiz.
Bu oyunun ilk yarısındaki sahaya iyi yayılmamız, baskı yaptığımızda da devam ederse grup maçlarını beklenenden kolay geçeriz.
Maç içinde diziliş geçişlerinde dizilişlere (4-1-2-3 ve 4-2-3-1) adapte olduğumuzu da gördük.
Slovenya'nın kullandığı duran toplarda ön ve arka direklere adam yerleştirmeden alan savunması yaptık. Yerleşimde sıkıntı yoktu. Sorun topa odaklanmamızdı. Topa hareketlenen rakip oyuncuya yakın oyunda eksik kaldık. Bir de tek pasla kullanmayıp pas yaparak kullandıklarında içerdeki düzenimizi kaybettik.
Grupta temkinli olmak güzel… Fakat Belçika, İtalya, İsveç ve İrlanda Cumhuriyeti grubu kadar zorlu bir grupta değiliz. Üstelik bu maçtaki oyuna turnuva hırsı eklenecek!

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Şimdilik neyse!..

20.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021