• 12 Eylül 2015 Cumartesi 23:34
  • |
  • 12 Eylül 2015 Cumartesi 23:34

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Muammer!..

Paylaş

Galatasaraylı futbolcular ilk devre rakip kaleye organize gidemeyince Mersin kalesine bulduğu üç fırsatta üç şut çıkardı. Sneijder ve Burak’ın şutlarında kaleci Muammer konsantrasyonunu yüksek tutmasa, Galatasaray devreyi önde bitirebilirdi. Ancak bu Galatasaray’ın organize olamadığı gerçeğini değiştirmezdi.

Bunda Galatasaray defanstan oyunu kurarken açılan iki stoperin önündeki Rodriguez’e Mersinli oyuncuların yakın oynayıp stoperlerin bu pas istasyonunu kullanmasını engellemesiydi.

Selçuk da bu görev için geri gelmeyince (ki devrenin sonuna doğru Sneider gelmeye başladı) orta saha çizgisine basan iki defans bekini de düşünürseniz, Mersin’in bu baskısı Galatasaray’ı öndekiler ve geridekiler diye ikiye ayırdı. Geridekilerin de ileridekilere topu ulaştırmak için uzun ve yüksek topla oynamaktan başka çaresi kalmadı.
İlk devre oyunu geriden Rodriguez’le başlatarak sadece bir kez kurabildiler. O da ilk çeyreğin sonlarına doğruydu. Fakat aynı Rodriguez maçın son çeyreğinde rakip alanda iki kez topla buluştu ve paslarıyla oyunu yönlendirdi. Rodriguez’den bir Melo yaratmaktansa onun meziyetlerinden ön alanda faydalanmak daha doğru olacak gibi duruyor.

Podolski forvetin sağında, Yasin solunda başladı maça. Sonra değiştiler. Aslına bakarsanız Podolski ya da Yasin’in sağda oynaması değil sorun. Sorun Galatasaray’ın kadrosunda ideal sağ forvetinin olmamasında. Grosskreutz’a lisans çıkartılamaması bu nedenle kritik bir durum!... Hamza Hoca bununla çok uğraşacak. Podolski solda iyi. Bunu asla unutmamak gerek.

İkinci devre oyunu kanat oyuncuları kurup Selçuk’u biraz daha Rodriguez’e yakınlaştırarak ilk devredeki sorunu çözdüler. Mersin’in hücum kanatlarını geriye koşturmaya zorladılar. Geri koşmadıkları her pozisyonda böylelikle ceza sahası içi etkinliklerini artırdılar. Ancak kaleci Muammer’in iyi oyununu aşamadılar. İç sahada Osmanlıspor yenilgisini telafi etme isteği son çeyrekte düzensiz oyuna dönüşmüşken, yediği gole hemen cevap vererek alınan bir puan iyidir! Ancak Melo’suz orta sahaya eklenen Selçuk’suzluk çok daha zor!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Canlı canlı! 2 puan gitti

4.12.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021