• 4 Ekim 2021 Pazartesi 08:00
  • |
  • 4 Ekim 2021 Pazartesi 08:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

Paylaş

Uzatma dakikasında ekrana yansıyan istatistik (isabetli pas sayısı Fenerbahçe 237, Kasımpaşa 297), Pereira'nın Fenerbahçe'de neyi geliştirmesi gerektiğini çok net gösteriyordu. Fenerbahçe takımı top kendisindeyken daha fazla sayıda pas yapabilmeli. Üst üste sekiz-on isabetli hızlı pas yaparak, rakibin boş alanlarını böyle de bulabilen bir takıma dönüşmeli. Oyunu sete dönüştürebilmeli. Bu savunmada yaptığı doğru işleri de fazlasıyla parlatacaktır. Aksi halde topun arkasında kalan, her atağı çabuk bitirmek isteyen ve savunma için daha fazla efor sarf etmek zorunda olan takıma dönüşüyor.

Buna karşın Fenerbahçe gelişen bir takım. Ferdi Kadıoğlu kanatlarda oynamaz dediler. Ferdi pozisyon adaptasyonunu tamamladığı gibi, hem topu ileri taşımada hem de savunma geçişlerinde performans vermeye başladı. Gustavo, Mert Hakan, Altay, Novak ve Szalai Fenerbahçe'de oyunu geçen sezona ve sezon başına göre artan futbolcular. Muhammed ve Ferdi gibi geçen senelerde üzerine plan bile yapılmayan oyuncuları düşündüğünüzde, Fenerbahçe'de bir teknik direktör katkısı olduğunu görürsünüz. Buna karşın daha çok onun eksilerini konuşma niyetinde olanlar var. Onların saçtığı, temeli olmayan çoğu savının ki bana göre pek çoğu zırva, taraftar üzerinde bir zehre dönüşmesini engellemek için Fenerbahçe'de oyuncu performanslarındaki gelişimi, oyunun hücum performansına da yansıtmalı.

Dün devrede skorun 2-0 olması sebebiyle orta saha merkezinde Crespo-Zajc değişikliği ile belki daha fazla pas yapmayı düşündü. Ancak yenen erken gol ve sonrasındaki hep koşucu oyuncu değişiklikleri, topa hükmeden bir takım görüntüsünden uzaklaştırdı. Elbette zaafl arına rağmen, bu sezon Galatasaray ve Konyaspor'a 2-0 geriden gelip beraberliği yakalamış Kasımpaşa'ya karşı kazanmış olması artı. Milli araya lider giriyorlar. Trabzonspor maçı öncesi bu iyi bir moral.

Yazar Andrew Lawn "Futbol taraftarı olmak, doğası gereği mantıksızdır" der. Ona göre insanlara bir takımın peşinden koşma motivasyonunu veren şey basittir: "kimlik kazanmak." Gol olduğu anda daha önce hiç tanımadığın ve bir daha asla görmeyeceğin insanlara sarılırsınız, sahadakilerle birlikte birlik olduğunu hissedersiniz. "Bu güçlü his, insanlara günlük yaşamlarında sahip olmayacakları bir güç duygusu verir" diyor Lawn. Peki! peşinden koştuğun kendi takımının oyuncusunu ıslıklamak veya olumsuz hareketinde tepkilerinle memnuniyetsizliğini belirtme hali neye denk düşer?

Son günlerde şahit olduğumuz, kendi oyuncusunu ıslıklayan, bir olmaktan çok, taraftarla takımı iki ayrı vücut gibi hissettiren futbol izleyicisi tavrı; geçmişte antrenman tesisini basan taraftardan şeklen farklı mı? Hayır! Ancak beslendikleri damar artık aynı değildir. Geçmişte 'biz' ve 'onlar' kıyası yapan taraftarın, kendilerini güçsüz hissettirenlere karşı bir öfke patlamasıyken; bugünkü, ödediği bilet parasının karşılığını alamayan, yıllar içerisinde dizayn edilmiş 'müşteri' tavrıdır.

Olympiakos maçında sezonun en özverili oynayan oyuncusunu yuhalayan Fenerbahçe taraftarı, dün de oyunun zora girdiği anlarda futbolcuların başarısız hamlelerinde memnuniyetsizliğini hissettirdi. Fenerbahçe taraftarı haklı olarak hocasından oyun gelişimi beklerken, kendisinin de bu oyunun parçası olduğunu unutmamalı. Ve futbolcusunu yukarı çeken hale dönmeli.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Güzel bir yaz tatili

22.05.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

35 ve 37. hafta hariç mükemmel planlama!

16.05.2022