• 18 Şubat 2016 Perşembe 01:00
  • |
  • 18 Şubat 2016 Perşembe 01:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Mikro Taktik!

Paylaş

Maçtan önce Ankara’daki patlamanın acısı, Başakşehir’deki sis gibi çöktü kalplerimize. Samimi hislerimi sorarsanız yazı yazacak tadım yok. Ertleme maçının oynanan seksen beş dakikasının da benden farkı yoktu.

Oynanıp oynanmayacağı belli olmayan maçın, başlama saatinin gecikmesi takımların maça dahil olmasını da geciktirdi. Mersin İdman Yurdu defans yapan takım olarak avantajlıydı. Beşiktaş oyuna dahil olana kadar baskı yemeden maça ısındılar.

Elbette şunu da söylemeli. Ümit Özat’ın teknik director hamleleri de Beşiktaş karşısında ezilmemelerini sağladı. Galatasaray maçında orta sahada kullandığı Serkan’ı kanat etkinliğini azaltmak için sağ beke alması gibi, santrafor başlattığı Nakoulma’nın ilerde top tutamadığını görüp Pedriel’I oyuna alıp Nakoulma’yı Kanata çekmesi gibi.
Beşiktaş’ta bireysel form düşüşleri var. Gökhan, Oğuzhan, çıkarken hocasına tepki gösterse de Gomez, neredeyse maç kaçırmadan oynayan Atiba. Bununla birlikte takım hücumunun akıcılığı da arızaya uğramış durumda.

Rakiplerin ezberledikleri oyuna önlem almasını ve şampiyonluk stresini de eklerseniz; Şenol Güneş’in saha kenarındaki yüzü kadar gergin bir oyun ortaya çıkıyor.

Şenol Güneş, sezonun ilk yarısında ezberlenen başlangıç on birinden birkaç oyuncuyu kenara çekerek kurmalı kadrosunu. Ve ana taktiğin yanı sıra “mikro taktik” konusunda biraz daha detaycı olmalı. Nedir mikro taktik, rakibin zaafları üzerine bazı o maça özel oyunlar geliştirmek. Yoksa iş yetenekli bir ayağa kalıyor.

Dün Sosa Kayseri’de olduğu gibi sahneye çıktı ve özel yeteneği ile sisler arasından üç puanı söktü aldı. Sosa’nın ayak içi plasesinin yeniden gösterime girişiydi. Galibiyet Sosa’nın!.. Çıkıştaki Gençlerbirliği’ne karşı böyle oynarlarsa yine zorlanırlar!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

5 Eylül 2021 Pazar

Günlük performans

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

18.10.2021

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

18.10.2021

Alen Markaryan

Fatura!

16.10.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Moral puanı ve taraftar

4.10.2021

Gürkan Ata

Kırmızı ateşledi ama liderliğe yetmedi!

28.09.2021