• 20 Şubat 2017 Pazartesi 06:57
  • |
  • 20 Şubat 2017 Pazartesi 06:57

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Mesele karakter mi!

Paylaş

İstanbul'da hava güzel, maç gündüz ve puan tablosundaki rakipleri puan kaybetmişken Kadıköy tribünlerinde sekiz bin taraftar varsa bu şu demektir: "Yönetime inanmıyorum!"
Peki 'Futbolcuların hiç mi bunda sorumluluğu yok?' diyorsanız, bu futbolcuları her sene başka bir sisteme inanan hoca ile çalıştıran da transferlerde hocalardan önce kendi bildiklerini okuyanlar da bu yönetimdir.
Dün maçtan önce Salih Uçan "Takım olarak toplandık ve konuştuk" dedi. Dirk Advocaat, "Bugün uzun zamandır oynamayan oyuncular bu takımda olmayı hak ettiklerini göstermeli" dedi. İş futbolcunun karakterine bırakılıp, yalnızlaştırılmışsa sahada bu futbolun olmasından daha doğal ne olabilir?
Sorumlulukla omuzlarına küfe yükleyip çıkartılmış gibiydi futbolcular.
İnanıp çıksa tribündeki sekiz bin taraftarı görünce inancı da uçup gitmiştir. Tribünleri bu görüntüdeyken futbolcuları şampiyonluğa oynayabilir mi?
Dün tatlı kış güneşinin vurduğu çim üzerinde top benden çıksın pasları ve bireysel çaba ile didinmeye çalışan futbolcular yine de en masumlardı.
Dönem dönem Stoch, Mehmet Topal, Ozan Tufan, Volkan Şen ve İsmail Köybaşı ağırlığını koyup maçı kazanacak golü atmaya çabaladı. Fakat sahada takım halinde yoklardı.
Sow ilk yarı ceza sahasında buluşamıyorsa bu Sow'un beceriksizliğinden çok ona top atılmamasıydı. Merkez orta sahadan birini çıkarıp Fernandao'yu oyuna alsa, iki forvetle rakip stoperleri zorlamayı denemek daha tehdit edici olabilirdi.
Bunu yapmadığı halde Salih'i daha erken oyuna atsa bel ki biraz daha fazla zorlayabilirdi.
Şöyle bir şey olabilir. Yönetim ve hoca oturup "Bu sene şampiyonluk uzak. Türkiye Kupası'nı alalım, Avrupa'da da maksimum yere kadar ilerleyelim" demiş olabilir. Bu on bir de o mücadeleler için dinlenme on biri, bu oyun da o konuşmanın eseridir.
İzleyenlerin ve biz yorumlayanların bilmediği birşey olmalı. Yoksa dünkü Fenerbahçe'nin sahadaki görüntüsü başka türlü açıklanabilir bir durum değil.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Kasım 2021 Pazartesi

Plan ve sakinlik

4 Ekim 2021 Pazartesi

Moral puanı ve taraftar

1 Ekim 2021 Cuma

Yolu uzun

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Alen Markaryan

Güven çıkar oyundan!

30.11.2021

Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021