• 29 Aralık 2013 Pazar 02:00
  • |
  • 29 Aralık 2013 Pazar 02:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Mancini'nin taktikleri

Paylaş

Maçın en önemli anı, 20’inci dakikayı 31 geçeydi. Sneijder koştu, verkaçlarla ceza sahasına kadar topu harika getirip kaleciyle karşı karşıya kaçırdığı gole üzelen arkadaşı Hakan Balta’ya ellerini uzattı, yerden kaldırıp sırtını sıvazladı. Tabela 2-0 lehlerineyken üzülen Hakan Balta, hırsın; onun üzüntüsüne el uzatan Sneijder, dayanışmanın sembolüydü dün Galatasaray’da. Yoksa sadece puan olarak değil, mental olarak da dibe vurmuş olduğu görülen Kayseri Erciyes karşısında devreyi 3-0 önde tamamlamış olmak abartılmamalı, ancak takımdaki pozitif değişimi anlatan bu fotoğraf taraftarına keyif vermeli. 
Zaman zaman bir futbolcu kendisiyle özdeşleşmiş şekilde gol atar, adeta o gol o futbolcunun mührüdür. Dersin ki ‘tipik falanca golü’. Burak Yılmaz’ın ayak içiyle sert köşeye bırakışı gibi örneğin! Sneijder’ın attığı gol de tipik bir Mancini golüydü!.. 
Golde penaltı noktasının olduğu yerde Burak Yılmaz, onun hemen arkasında yay içinde Selçuk, sol arkada Sneijder, sağ önde Bruma yerleşmişken Drogba yalancı bir koşu ile top isteyip dikkat dağıttı; Melo arka direğe kesti, Sneijder iyi bir vuruşla köşeyi bulup golünü attı. 
İyi de bu nasıl bir Mancini golü? Neredeyse taktik tahtasında çizilmişcesine kimin nerede duracağı, nereye koşacağı ve topun nereye atılacağı önceden belli bir pozisyondu. Çalışıldığı anlaşılan, rakibin zayıf yönlerini açığa çıkaran bir taktikti. Bu yüzden golü atan Sneijder ama gol taktik planlar üretmeyi seven bir Mancini golüydü. 
Topları hep arkaya kestiler. Beklerin kademe zaafından ve zamanlama hatalarından yararlandılar. Genelde de Jorgaçeviç’in soluna vurdular. Özellikle ilk yarıda aynı şeyleri arka arkaya yapmış olmaları, bunun tesadüf olmaktan çıkarıyor. 
Erciyesspor’un güçsüzlüğünden skoru rahat buldular, kabul, ama Mancini’nin ilk deplasmanı Akhisar’dan bu yana daha derli toplu oldukları da kesin! 
İkinci devrenin anlattığı basit. Futbolda “Kazandım” dediğin an kaybedersin. İlk devre 3-0 kazanıp ikinci devre 1-0 mağlup olan Galatasaraylı futbolcular, maçın o en önemli anındaki duyguyu taşıdıkları sürece zirveyi zorlayacaklar. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

'Ah be' dedirten zafer!

09.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

İyi düşünelim iyi bitsin...

09.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021