• 24 Mart 2018 Cumartesi 01:00
  • |
  • 24 Mart 2018 Cumartesi 01:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

LUCESCU FORMDA

Paylaş

Hafta arası sakız gibi çiğnediğimiz konulardan biri Milli Takım formalarının fiyatıydı. Fiyatı bir kenara koyun; altta beyaz şort, üstte kırmızı forma güzel kombindi. Beğendim.

Mircea Lucescu basın toplantısında “Türkiye’de herkes 10 numara oynamak istiyor” demişti. Dün gece kurduğu on birde takımlarının on numaralarının üçü de sahadaydı. Hakan Çalhanoğlu sol kanatta, Yusuf Yazıcı sağ kanatta, Emre Akbaba hemen forvetin arkasında! Yusuf uzaktan şutlarla, Hakan hem şutlar hem de ceza sahasına ortalarla, Emre daha çok kısa paslarla etkili olmaya çalıştı. Topa sahip olma konusunda bizi standart üzeri bir takım yaptılar, pozisyona girme konusunda o kadar verimli kılmadılar. Ancak üçünün de takım savunmasına katkı verme isteği iyiydi.

Orta sahanın merkezinde oynayan Okay Yokuşlu ve Mehmet Topal fazla defansif gibi görünse de, ikilinin yan yana değil de arkalı önlü oynaması ileride çoğalma konusunda olumluydu.

Avrupa Şampiyonası’nın değişen eleme sistemi ile karşılaşacağımız ülkelere baskı kurarak oynamamız çok önemli olacak. Orta sahadaki bu kurgu o baskılı oynama niyetinin göstergesiydi.

Defans dörtlüsü, şu anda Türkiye’nin elindeki en istikrarlı oyuncularından kuruluydu. Bir iki pozisyon hatası dışında iyi performans sergilediler. Savunmayı öne çıkararak oynadılar. Rakip hücumu sete çevirdiğinde bazen derinlik konusunda sorunluyduk. Kademeli karşılamada zorlandık.

Hücumda çok hareketli ve pasla alan kat etmeye çalışan takım görüntüsündeydik ki, bu özelliğimizi beğendim. Cengiz Ünder gibi çabuk oyuncumuzu da işin içine kattığımızda etkili bir hücum hattı olacak.

Oyuncu değişikliklerinde şunu gördük. Lucescu kafasında takımı kurmuş ve kim kimin alternatifi belirlemiş.

Bir başka olumlu taraf da yurt dışında yetişmiş futbolcularımızla yerli üretim futbolcuların en uyumlu gözüktüğü maçlardan biriydi. Yıllardır bir türlü beceremediğimiz bir konuydu bu! Lucescu yerinde izlediği oyunculara özelliklerine en uygun rolleri belirlemiş. Lucescu formda duruyor.

Türk vatandaşlarının çok umutlu olduğu isimlerin bulunduğu milli oyuncuların yeni dönemde yolu açık olsun.

Skordan bağımsız olarak verimli bir hazırlık maçı oynadılar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021