• 06 Kasım 2015 Cuma 00:10
  • |
  • 06 Kasım 2015 Cuma 00:10

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Lizbon’a dinlenerek gitmeli

Paylaş

Beşiktaş ne yapar? Bu sorunun cevabı basit, hücum eder!.. Öne geçtikten sonra stratejik olarak geri çekilen ya da yorulana kadar dün gece de bunu yine iyi yaptılar. Lokomotiv Moskova karşısında öne geçtikten sonra berabere kalmak yaralayıcı olsa da grupta bir son değil.

Bir gece önce Şampiyonlar Ligi maçında Bayern Münih – Arsenal karşılaşmasında top 67 dakika oyunda kaldı. Dün iki takım dakika olarak bu süreyi yakalayamadı, ama niyetleri oynamaktı. İyi bir futbol maçı izledik.

Beşiktaş ilk yarı çok fazla geriye koşmak zorunda kalarak başladı maça. Oyunu ön alanda oynamak istese de Lokomotiv’in kaptıkları topları hızlı oyuncularla Beşiktaş rakip cezasına taşıma isteği, özellikle ilk yirmi dakika hücumda etkisiz kıldı.

Yirmi beşinci dakikada solda başlayan Olcay’ı sağa, sağda başlayan Gökhan’ı sola çekme hamlesi kanatlardan gelen orta sayısını artırdı. Olcay solda, Gökhan sağda oynadığında ters ayakla içeri girip şut aradığından oyunu daratltıyordu. Bu hamle oyunu enlemesine de genişletti.

Defansının kanat oyuncuları Beck ve İsmail ikisi birlikte hücum etmediler, ancak ikisi de hücumda katkı sağladılar. İsmail’in bu konuda Beck’ten bir adım öndeydi. Kanat beklerinden bu katkıyı alırken, öndeki hücumcularının da orta zenginliğini artrıması, topun daha fazla rakip alanda kalmasını sağladı.

Devrede Quaresma’yı Olcay’ın yerine alıp, sağda oynatarak; ilk devredeki doğruyu kalite ekledi. Gol de Gökhan’ın ortası ve Quaresma’nın “usta işi” bitiriciliği ile tabelayı değiştirdi.

İkinci devre gole kadar hücumda etkili olunmasının bir sebebi de Atiba’ydı. İlk yarı 30 pasın 26’sını isabetli kullanmıştı. Ancak yaptığı dört pas hatası ileri alan kat eden paslardı. 26 isabetli pasın çoğu ise al-ver şeklinde risksiz paslardı. Oğuzhan ve Sosa baskı altına alınmışken onun bu oyunu, orta alanda üretkenliği azalttı. Ancak ikinci devre rakip alanda ve dikine oynaması Beşiktaş’ı iştahlı yaptı.

Şenol Güneş’in Miloseviç’den bahsederken “genel olarak memnunum ama yakın markajda eksikleri var” cümlesinden konuyu Rodolfo’ya getirelim. Dün yakın markajda topa ilk hamlelerinde kusursuzdu. Kazandığı topları da oyuna olumlu soktu. Niasse’ı özellikle yerleşik oyunda etkisiz kıldı.

Niasse’ın golde markajsız kalmasını Beck’in bir adım  geç kalmasına bağlamalı. O pozisyonun başlangıcında İsmail’in ofsaytı bozdu, ama devamında hamle eksikliği daha ölümcül hataydı.

Beşiktaş az rotasyonla oynadığı için hücum oyununu iyi oynuyor. Ancak bu kısıtlı rotasyonun takımı yorduğu da gerçek. Lizbon deplasmanına dinlenmiş giden Beşiktaş istediği sonucu alabilir!.. Bu beraberliğin sonucu budur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021