• 14 Nisan 2016 Perşembe 00:00
  • |
  • 14 Nisan 2016 Perşembe 00:00

YAZAR

Mustafa Sapmaz

Kupaya yöneliş!

Paylaş

Hücum planı olmayan (!) Fenerbahçe maç boyunca girdiği pozisyonları gole çeviremediği için derbiyi kazanamadı. Bu maç bir kez daha gösterdi ki, Fenerbahçe'nin pozisyon üretmekte sıkıntısı yok. Ligin en net gol pozisyonuna giren ikinci takımına yapılmış haksız bir eleştiri olur bu. Fakat Fenerbahçe'nin girdigi pozisyonları gol yapma sorunu olduğu kesin. Puan tablosunda bu pozisyonda olmasının temel sebebi de bundan. Dün gece defansı düşündüğü için golsüz berabere kalmadı.

Galatasaray dengeli bir oyun anlayışıyla sahadaydı. Bu sezon takım savunmasını iyi yapamadıklarından hucümdan kısıp defansif hamleleri artırarak maça başladılar. Kağıt üzerinde doğru hamleydi. Maç içerisinde ise bu durum pozisyon vermelerine engel olamadı. Bu da ofansta hareketli oynayan Fenerbahçe'nin başarısıydı.

Pereria'nin derbilerde kurduğu onbirler hep doğruydu. Alper'i Beşiktaş maçında Nani'nin yerine oynattı. Dün de Diego beklenirken Alper'le başlayıp Nani'yi ikinci forvet olarak kullandı. Bu hamle esnekliğini sezon içinde puan kaybettiği orta sıra takımlarına da yapmalıydı. Dün bu hamlenin takımın hucumda daha da hareketlendirdiğine şahit olduk. Maç içindeki oyuncu değişiklikleri ise oyuna olumlu ya da olumsuz bir katkı sağlamadı. Sadece daha diri oyuncularla oynadılar.
Galatasaray hamle olarak daha az seçeneğe sahipti. 70'inci dakikaya kadar diri kalabildiler. Sakatlıktan dönen Sneijder son yarım saat etkisizdi. Onun kalitesine güvenerek oyundan almamış olmalılar. Eğer Selçuk’un sakatlık problemi yoksa Bilal'i onun yerine koymak daha doğru bir karar olurdu. Semih sağ bekte iyi oynadı. Takımda mücadele olarak kötü oynayan yoktu. Sadece Donk'un negatif oyunu göze battı.

Bir puan F.Bahçe’yi şampiyonluk yarışından uzaklaştırıp uzaklaştırmadığı Beşiktaş’ın iki deplasmanında belli eder. Fenerbahçe kalan altı maçını alıp rakibine bakmaktan başka şansı yok!

Dünkü sonuç Galatasaray'dan sonra Fenerbahçe'yi de kupa hedefine döndürdü. Ligde altı maçı kazanıp kupaya odaklanacaklar. Galatasaray zaten haftalardır o hedefle yürüyor. Olası Galatasaray - Fenerbahçe finali kupayı daha değerli hale getirebilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

22 Mayıs 2022 Pazar

Doğrular ve festival

11 Nisan 2022 Pazartesi

Güneşli günler

3 Nisan 2022 Pazar

Geleceğini kazandı

DİĞER YAZARLAR

Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Alen Markaryan

Şu kombine meselesi

28.06.2022

Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022